Федеральний казенний професійний освітній заклад
«Новокузнецький державний гуманітарно-технічний коледж-інтернат»
Міністерства праці та соціального захисту Російської Федерації
Зареєстрований у м/о
код №_____________
від______ ______2015 р.
Методист: Куропаткіна Т.Ю.
__________________
Методична розробка уроку.
"Фразеологізми. Фразеологічні помилки та їх виправлення."
Підготувала та провела
:Кузнєцова Ірина Юріївна,
викладач російської мови та
літератури
м. Новокузнецьк, 2016 р.
Дисципліна: Російська мова та культура мови.
Викладач: Кузнєцова І.Ю.
Група: _____ ______ Дата: "___" __________201 р.
План уроку
I Тема програми (розділу): Розділ № 2 Лексика та фразеологія.
II Тема уроку: Лексико-фразеологічна норма та її варіанти. Фразеологізм. Фразеологічні звороти. Фразеологічні помилки та їх виправлення. Нова фразеологія та її використання.
Тип уроку: урок засвоєння знань на основі існуючих; урок застосування знань, умінь та навичок на практиці.
Методи уроку:
1. Методи усного викладу знань та активізація. 2. Методи закріплення вивченого матеріалу. 3. Методи самостійної роботи. 4. Методи роботи із застосування знань на практиці та вироблення умінь та навичок. 5. Методи перевірки та оцінки знань, умінь та навичок.
III Цілі та завдання уроку:
Завдання:
Розвиваюча: розвивати навички правильного вживання фразеологізмів в усному та писемному мовленні;
формувати навички визначення специфічних особливостей фразеологічних оборотів, відрізняти їхню відмінність від інших мовних одиниць у потоці промови;
розвивати творчі здібності та образне мислення учнів;
збагачувати словниковий запас учнів;
Виховує: виховувати любов до рідної мови, її краси та багатозначності.
Обладнання, наочність, роздатковий матеріал, оформлення дошки:
Дошка;
проекційне обладнання, комп'ютер;
презентація до уроку;
картки для самостійної роботи;
таблиці, схеми.
Фразеологізм. Фразеологічні звороти. Фразеологічні помилки та їх виправлення.
Мета уроку: формування в учнів уявлення про фразеологізм як одиниці мови, про особливості його будови та вживання в мові.
Завдання:
Розвиваюча: розвивати навички правильного вживання фразеологізмів в усному та писемному мовленні;
формувати навички визначення специфічних особливостей фразеологічних оборотів, відрізняти їхню відмінність від інших мовних одиниць у потоці промови;
розвивати творчі здібності та образне мислення учнів;
збагачувати словниковий запас учнів;
Виховує: виховувати любов до рідної мови, її краси та багатозначності
Хід уроку
Оргмомент.
Вступне слово вчителя:
Сьогодні ми з вами продовжимо роботу на тему «Лексика. Культура мови".
Слово – це одне з найдивовижніших чудес, які ми можемо спостерігати у світі. К.Ушинський.
Хлопці, перш ніж оголосити тему сьогоднішнього уроку, я хочу поставити вам питання, пов'язане з літературою, ви знаєте, хто такий Ілля Муромець? (Народний герой російських билин; богатир, який захищав свою Батьківщину)
В одній із билин про Іллю Муромця є такі слова: «Слово, воно що яблучко: з одного – то боку зелене, так з іншого рум'яне, ти вмій його, дівчино, повертати…»
Як ви розумієте сенс цього виразу?
Вдумайтесь у сенс цієї пропозиції. Слово, якщо розглядати його з різних боків, різне - "з одного - то боку зелене", "з іншого рум'яне". А головне: «Ти вмій його, дівчино, повертати», тобто. умій володіти словом, то слово чи вираз може мати не одне значення. Отже, треба правильно вживати слова чи висловлювання у своїй промові.
Цей вислів ми візьмемо епіграфом до уроку і вчитимемося правильно вживати слова у своїй промові.
1 . Розминка. Лексичний термінологічний диктант (Потрібно визначити слова за лексичним значенням і записати їх у зошит) з подальшою взаємоперевіркою.
А3. Вкажіть речення, в якому засобом виразності мови є фразеологізм.
1. Якщо вже йти, то вона візьме до театру свій клас.
2. Може, від нудьги, народ і збереться.
3. А як перевірити, чи був Шекспір трепачом?
4. Аліни учні помирали від сміху.
1. Коля був задоволений екскурсією до краєзнавчого музею. Він вбив двох зайців: і відпочив, і дізнався багато нового та цікавого про своє місто
2. Нічого, дітлахи, - заспокоїв нас дід, зі мною підете.
3.Птахи відлітають у теплі країни.
4.Небо покривається хмарами, дощ
1.Вітя розповів, як зграйка мальків вистрибнула з води, рятуючись від щуки.
2. Ворона каркнула на всевороння горло.
3.Дні стали коротшими, ночі довші
4. З дерев падає останнє листя.
1.А Таня спіймала великий равлик, а на равлику ще сидів маленький равлик
2. Фруктових дерев на нашій садовій ділянці мало.
3. Надворі дуже холодно. Зуб на зубне влучав.
4. Запросив нас якось син лісника до себе.
Цілі:
загальноосвітні:
- повторення та узагальнення знань на тему “Лексикологія та фразеологія” як про поділ науки про мову, а також розрізнення та знаходження у тексті лексичних та фразеологічних помилок;
- робота із закріплення понять лексичної та фразеологічної норми російської мови
розвиваючі:
- комунікативну компетенцію учнів;
- мова, пам'ять, увага, логічне мислення, аналітичну діяльність учнів, вміння порівнювати та узагальнювати, працювати зі словниками;
які виховують:
- мовну культуру учнів;
- інтерес до російської;
- формуванню активної особистості, що володіє достатніми навичками до самостійного пошуку, відбору, аналізу та використання інформації.
Обладнання:комп'ютер, мультимедійний проектор, фразеологічний словник, презентації. Робочі матеріали у учнів: зошити для класних та домашніх робіт.
Тип уроку:комбінований
Технології, що використовуються на уроці: технологія диференційованого навчання, вузівська технологія (лекція) із застосуванням комп'ютерної технології (презентації).
Хід уроку
I. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми та цілей уроку
Слайд 1 Тема сьогоднішнього уроку: “Лексичні та фразеологічні помилки та їх виправлення”.
Слово викладача: Цей урок - заключний на тему “Лексикологія. Фразеологія”. Сьогодні ми повторимо і узагальним ваші знання з цієї теми, а також познайомимося з поняттям лексичних та фразеологічних помилок, намітимо шляхи їх виправлення, а також активно працюватимемо над культурою вашої мови.
ІІІ. Актуалізація знань. Повторення вивченого на тему “Лексикологія. Фразеологія”. Творча колективна робота:
Повторення вивченого на тему “Лексикологія та фразеологія”.
1. Слова, що мають схожі значення. ( синоніми). Приклади учнів.
2. Слова, подібні до звучання, але різні за значенням ( пароніми). Приклади учнів.
3. Слова, однакові за звучанням і написанням, але різні за значенням ( омоніми). Приклади учнів.
4. Слова з протилежними значеннями ( антоніми) Приклади учнів.
Студенти відповідають на запитання, представлені на екрані, та наводять свої приклади.
Перевірка домашнього завдання
Як називаються стійкі поєднання слів? ( фразеологізми) Приклади учнів.
Завдання 1.Яке значення мають медичні фразеологізми?
Бичаче серце - гіпертрофія серця при ваді
- Мармурова блідість - різка блідість обличчя
- Груди шевця - лійкоподібна грудна клітка, здавлювання серця
- Маска Паркінсона – обличчя без міміки при деяких хворобах
- Обличчя Гіппократа - при тяжких захворюваннях органів черевної порожнини.
- Шлунок "пісочний годинник" - таку форму шлунок набуває при рубцюється виразковому процесі.
- Печінкові долоні - червоне забарвлення долонь і подушечок пальців при хворобі печінки
- Комір Стокса - характеризується різким набряком голови,
- Судинні зірочки виникають внаслідок розширення дрібних вен, що у верхньому шарі шкіри.
Студенти відповідають на запитання домашнього завдання, представлені на екрані, та наводять свої приклади.
IV. Самостійна робота студентів
Диференційовані завдання на картках для трьох груп (А, Б, С) студентів, які виконуються у робочих зошитах. Потім здійснюється взаємоперевірка завдань.
Завдання 1.УЗгадайте лексичне значення наступних фразеологічних поєднань та запишіть їх:
на всіх вітрилах– А швидко перемивати кісточки– А обговорювати рукою подати– А близько ні риба ні м'ясо– А безлика, безвільна людина обвести навколо пальця– А обдурити питання життя та смерті- Б справа виняткової важливості шкіра та кістки- Б худий хоч кров із носа- Б обов'язково як риба у воді- Б впевнено кіт наплакав- Б дуже мало сьома вода на киселі- З далекий родич комар носа не підточить- З ні до чого причепитися куряча пам'ять- З погана пам'ять голос волаючого в пустелі– З даремний, марний заклик стріляний горобець- З дуже досвідчена людина
V. Вивчення нового матеріалу. Лекція викладача із використанням комп'ютерної технології (презентації). Додаток 1
Викладач. Згадайте, що таке лексичні норми російської мови та з чим вони пов'язані? Відповіді студентів.
Лексичні норми вимагають правильного вибору слова та доречного його вживання відповідно до його лексичного значення. Значення незнайомого слова ми можемо дізнатися із тлумачного словника. Існують загальні тлумачні словники, і навіть словники іноземних слів, спеціальних термінів, стійких висловів (фразеологізмів). На столі викладача лежать словники В.І.Даля та Ожегова С.І.
(Демонстрація слайду із зображенням словників). Слова, вживання яких обмежене, у словниках зазвичай мають відповідні позначки: "розг." - розмовне, "простий". - Просторіччя лапа (рука), "обл." - діалектне кочет (півень), "устар." - застаріле очі (очі), і навіть “книжн.” та "спец.". Приклади студентів.
Недотримання лексичних норм призводить до лексичних помилок, серед яких ми бачимо:
Лексичні помилки:
1. Причиною неточного слововживання є незнання точного значення слова, Серед подібних помилок:
а) вживання слова в невластивому йому значенні: Лікарі апелюють (пояснюють) свої дії недостатнім фінансуванням;
б) нерозрізнення значень багатозначного слова: Щасливі діти поспішають повідомити цю цінну новину матері;
в) нерозрізнення слів-омонімів, наприклад, дієприкметників та прикметників: зайнятий (що заповнив собою: місце зайнято) - зайнятою (постійно обтяжений справами: зайнята людина;
г) неправильне використання синонімів: Настав час підбити результати(підсумки) зустрічі. Вади(недоліки) у тренуваннях команди виявилися на перших же змаганнях.
д) нерозрізнення паронімів: одягнути та одягнути:
а) надіти (що або на кого/що): надіти пальто, чоботи, шапку на голову; антонімом до дієслова одягнути є дієслово зняти: зняти пальто, шубку з дитини, зняти шапку з голови;
б) одягнути (кого/чим): одягнути дитину, одягнути хвору; антонімом до нього є дієслово роздягнути: роздягнути дитину (хворої);
Нерозрізнення паронімів заплатити, сплатити, сплатити:
а) дієслово заплатити вживається у двох значеннях: - "віддати гроші за що-небудь" (заплатити за проїзд) - вживається завжди з приводом; - "відшкодувати щось" (заплатити борги);
б) дієслово оплатити вживається завжди без приводу (сплатити проїзд, оплатити послуги, рахунок);
2. У промові також можуть бути інші лексичні помилки
1) надмірність висловлювання - багатослівність, різновидами якого є:
а) Плеоназм - вживання у мові близьких за змістом і тому логічно зайвих слів, найчастіше через незнання значення запозиченого слова. Наприклад: прейскурант цін(треба: прейскурант), автобіографія життя(треба: автобіографія вільна вакансія(треба: Вакансія)і т.п..
б) Тавтологія - це повторення у межах речення одного й того ж слова, однокорінних слів, що ускладнюють сприйняття фрази і роблять її неблагозвучною. Наприклад: Тривалість процесу переробки триває кілька годин.
в) Багатослівність, або мовна надмірність - вживання слів та словосполучень, що несуть зайву інформацію. Наприклад: зайвими є слова робота, діяльність, західз прийменником поу наступних фразах - робота з виконання(треба: виконання), діяльність із впровадження(треба: впровадження), захід з реалізації (треба: реалізація)і т.п.
2). Порушення лексичної комбінації слова. Лексична сполучність здатність слів поєднуватися в мові один з одним: нанести візит, вжити заходів, представляти інтерес. Типові помилки: мати роль (треба: відігравати роль), грати значення (треба: мати значення).
Ми розібрали типові лексичні помилки, але незнання фразеологізмів та невміле їх використання (недотримання фразеологічних норм) також призводить до помилок:
Слайд 13. Типові помилки при вживанні фразеологізмів:
- заміна компонента ( левова частиназамість левова частка);
- невиправдане скорочення або розширення складу ( залишати бажати багато кращого);
- контамінація, або змішання двох оборотів ( по труну дошкизамість по труну життяі до гробової дошки);
- спотворення граматичної форми ( бабуся на двох сказала,замість бабуся надвоє сказала);
- вживання фразеологізму, що не відповідає контексту ( Серед слухачів були студенти, які лику не в'язали російською мовою,замість Серед слухачів були студенти, які погано знали російську мову);
- стилістично недоречне вживання ( Командир наказав змотувати вудки,замість Командир наказав йти).
Завдання 2.Допишіть у пропозиції відповідний за змістом паронім. (Для всіх учнів) (виконується у зошитах)
Одягти (хто одягнув що-небудь на кого) - одягнути (хто одяг кого); одягатися – одягнутися
1.________ тепле пальто, надворі дуже холодно. 2. Мати_________
свою дочку за останньою модою. 3. Він____ фрак і чорна краватка. 4. Вони як на свято. 5. "Вчися, мій маленький, __________ сам", - сказала мати.
Перевірка завдання.
VI. Самостійна робота студентів
Завдання 3. (на картках) Знайдіть правильний варіант у наступних фразеологізмах.
Картки (для групи А)
1. ходити як у воду занурений (опущений)
2. мчати зламавши голову (зламання)
3. взяти левову частину (частку)
4.підняти завісу (підняти)
4. показувати зразок (показати)
5. канути в літо (літу)
Завдання 4.(на картках) До цих виразів підберіть фразеологічні антоніми.
Картки (для груп Б та С)
- нога за ногу (рука об руку)
- засукавши рукава (крім рукава)
- кури не клюють
- тримати вухо гостро
- впасти духом
- легкий на підйом
Перевіряє виконані завдання всіх груп студентів за допомогою взаємоперевірки.
VII Групова робота
Завдання 5 (виконується усно)Прочитайте вірші. Їхній автор показав нам, що буває, якщо людина недостатньо думає над тим, що говорить. Знайдіть лексичні помилки
Коли навесні весняний перший грім,
Як люблю я травневу грозу на початку травня,
Як би граючись і в гру граючи,
Гукає голосно у небі блакитному.Покриють льодом, заледенять карниз.
Ще люблю, коли холодні морози
Сніжинки на небі падають, як сльози,
На землю приземляючись зверху донизу.Але найбільше віддаю перевагу осені,
Коли плодами все плодоносить,
І в сіножаті косою сіно косять,
І масло олійне на столі стоїть.
Слайд 16
Завдання 6 (виконується усно)Прочитайте та знайдіть “зайві” слова.
Пісенька про зайві слова А.Хайта
Як проїхати на вокзал? -
Пасажир один сказав,
Що чудово знає:
- Загалом, десь, так би мовити,
Це дуже близько,
Просто тут рукою подати.
Говорячи коротше...
Я вам, отже, заразом
Поясню з дружби:
Ви давно проїхали.
Повертатись треба.
Завдання 7. (виконується усно ) Виберіть одне з двох даних у дужках слів .
Він повний (невігла - невіглас) у питаннях літератури.
На факультеті вивчаються дві (зарубіжні - іноземні) мови.
Лермонтов - гідний (приймач – наступник) Пушкіна.
Коштують наші далекосхідні берізки у вінчальному (савані – уборі).
Тяжка ситуація з авіапаливом в Україні, здається, починає (змінюватися на краще, покращуватися, стабілізуватися).
Викладач відзначає студентів, які активно працюють
VIII Самостійна робота студентів:
Завдання 8 .Перепишіть, виправляючи помилки у вживанні слів та фразеологізмів.
1. На подвір'ї непроглядні сутінки. 2. Я повинна постаратися і взяти себе в своїруки. 3. Настане періоді я розповім вам правду. 4. Ця похвальбацілком заслужена вами. 5. Ці люди все роблять або через пень, або через колоду. 6. На жаль, у всіх склалося про нього вкрай позитивневраження.
Завдання 9 . Виправте помилки, дайте коментар. (Картки для груп. А, Б, С).
А. 1. Він уперше дебютуваву великій ролі. 2. Хлопчики опинилися у вогняному кільці, але вони не знітилися. 3. Учасники експедиції розповіли про перспективи на майбутнє. 4. Скріпивши душуми зібрали речі і рушили в дорогу.
Б. 1. Студент дуже скрупульозновивчав предмет. 2. Під час інспекційної подорожі префект Північного округу перевірив стан чистотина вулицях. 3. У романі має місце відсутністьясно виражена сюжетна лінія. 4. Сир-бор в основному розгорнувся через наміри міської влади закрити стадіон.
С. 1. Влітку я відпочиватиму в підмосковній здравиці. 2. Поява вовка була така миттєво, що мисливець на мить розгубився. 3. На науковому семінарі автор виклав головну сутьцієї книги. 4. Інформація про раптову зміну курсу акцій поставила всі банки повний розпуст.
Перевіряє завдання всіх трьох груп по черзі. (Курсивом позначені помилки для перевіряльників.)
Завдання 10. Перепишіть та знайдіть помилки, пов'язані з вживанням фразеологізмів, виправте їх
1. Він завжди вважав свого сусіда запеклим ворогом. 2. Думаю, що до цього документа приклав лапуне один чиновник. 3. Багато пенсіонерів зараз просто тягнуть лямку. 4. Якщо на підприємстві розпочнеться ревізія, ми можемо влипнути в палітурку. 5. Якщо давати всім сестрам із сережки, то розподілення електроенергії буде несправедливим. 6. Дехто намагається вбити клинпід відносини Таджикистану та Афганістану. 7. Питання з паливом складне, просто так закидати його шапкамине можна.
Перевірка завдання. (Курсивом позначені помилки для перевіряльників.)
Міні-диктант, який проводить викладач. "Знайди і виправ лексичні помилки в реченнях"
1. Двадцять років біографії вона присвятила дітям.
2. Дефілюйте повз контролерів з найбайдужішим виглядом, і вони не звернуть на вас жодної уваги.
3.Бестселером нового сезону стала пральна машина "Катюша".
5. Мій друг особливо поважає вірші.
6.Добитися успіху йому завадила маленька дрібниця
7.У травні місяці в Нижньому Новгороді зацвітає бузок.
8.Шкатулку з листами вона зберігала як зіницю ока.
Перевірка диктанту
IX Рефлексія
Запитання для рефлексії:
Чим корисним був для тебе цей урок?
Що нового? Чому навчилися?
Який етап уроку був найцікавішим?
Що викликало труднощі?
Що вдалося добре, а над чим варто попрацювати?
X. Виставлення вчителем оцінок за урок виходячи з технологічної карти уроку.
XI. Домашнє завдання:Підручник Т.В. Потьомкіної "Російська мова і культура мови" параграф 7, зад 84 на стор.141
XIII. Список літератури.
Редактор повинен розрізняти фразеологічне новаторство і мимовільну зміну складу фразеологізмів, спотворення їх значення через нерозуміння стійкого вираження, недоречні каламбури, що виникають при вживанні вільних словосполучень, омонімічних фразеологізмів. Наприклад, критик у статті про нову виставу пише: Можливо, знайдуться й такі глядачі, які зі мною не погодяться... Ну що ж, хай земля буде їм пухом.Вживши фразеологізм без урахування семантики, він «поховав» своїх опонентів. Оратор обурюється заворушеннями на будівельному майданчику: Тричі асигнували гроші на ондулін для даху спортивного комплексу, а настав час і крити нічим!(Останні слова сприймаються над їх прямому значенні, бо як фразеологізм, що означає «нічого сказати у відповідь», «нічого заперечити»).
Недоречна контамінація фразеологізмів надає мовленню комізму, робить висловлювання абсурдним: Він був тертий горобець, і викрити його було нелегко; От і залишився я за бортом розбитого корита.(В останньому прикладі виникає і реалізація метафори).
Особливо часто редактору доводиться стикатися з помилками при вживанні фразеологізмів у спортивних репортажах. Звернення до фразеологізмів буває стилістично невиправданим, часом воно свідчить не про майстерність, а про безпорадність автора, про незнання їм мови. Далеко не мають рації ті, хто вважає, що достатньо вставити в репортаж приказку, прислів'я або будь-який інший фразеологізм, і виклад стане художнім, емоційним, живим. Фразеологізм за своїм емоційно-експресивним забарвленням може і не підходити до стилю авторської мови. Стилістично недоречним виявляється книжковий, дещо застарілий фразеологізм у такому реченні: У деяких видах програми точилася боротьба між досвідом та молодістю, але все-таки було більше таких номерів, де кермо влади опинилося в руках молодих спортсменів.Вживання його надає мови іронічне забарвлення, яке зовсім не виправдане змістом інформації. Ще приклад такого ж невмотивованого змішування стилів при вживанні фразеологізмів: У спорті, як і в житті, щасливий той, хто «і жити поспішає, і відчуватиме поспішає» за великим рахунком.Рядки з вірша П. А. Вяземського «Перший сніг», відомі як епіграф до першого розділу «Євгенія Онєгіна» А. С. Пушкіна, не слід було ставити поряд зі штампом, їхня несумісність викликає усмішку читача.
Стилістично не мотивовано і захоплення журналіста фразеологізмами в такому, наприклад, повідомленні: Перший млинець комом вийшов у чемпіона Європи, який не зміг порозумітися з «банановим мустангом» і не взяв початкову висоту. Поєднання фразеологізмів з жартівливою перифразою, яку автор залагодив, призводить до зайвого навантаження тексту образними засобами, до того ж вони даються у поєднанні зі спеціальною та книжковою лексикою, а ця стилістична строкатість мовних засобів також створює недоречний комізм.
Про низьку мовленнєву культуру свідчить спотворення звичної мовної форми фразеологізму без спеціального стилістичного завдання. Пишуть, нехтуючи мовними нормами, що встановилися: Не за горою той день, коли розпочнуться нові змагання(У цьому виразі іменник закріпився у формі множини: не за горами); Цим богатирям, нехай навіть і семи п'ядей у лобах і косих сажнів у плечах, таке завдання виявилося непосильним(а тут виділені слова слід було вжити в однині); Туристи розташувалися відпочивати і насамперед заморили черв'ячків(скільки ж їх було, цих черв'ячків?); Щоб досягти успіху, треба працювати не покладаючи руки(Руки чи руки?). У першому випадку не виправдана форма множини знахідного відмінка, у другому - однини родового відмінка, так як потрібна тільки форма родового відмінка множини - не покладаючи рук.
Не можна у складі фразеологізмів спотворювати форми дієслів, оскільки це може надати висловлюванню небажаний смисловий відтінок. Наприклад, чи не дивно таке твердження: Понад двадцять років переступає поріг заводського спортивного клубу Ілля Трохимович? Фразеологізм переступити порігВикористовується лише у значенні «здійснити будь-який важливий вчинок» і виключає багаторазове повторення дії. Тому так важливе вживання дієслова у формі досконалого вигляду, заміна ж її на протилежну призводить до абсурду.
Іноді автори не вміють правильно запровадити фразеологізми у речення. Адже стійке поєднання має вписуватись у контекст, правильно поєднуватися з іншими словами. Але часом трапляються випадки порушення сполучуваності фразеологізму зі словами, з якими він пов'язаний. Наприклад: Це зауваження до глибини душі здивувало юнака(юнак міг бути «до глибини душі» зворушений, вражений, але не здивований); До відкриття чемпіонату - рукою подати(Виділене вираз доречно лише щодо просторових, а чи не тимчасових кордонів; тут можна було написати: залишилися лічені дні); Спочатку гордієв вузол цієї пари був кауфман, але нарешті він підкорився(«Гордіїв вузол» не можна підкорити, його розрубують. Та й чи підходить цей фразеологізм для вираження авторської думки?).
Іноді намагаються посилити експресію фразеологізмів, додаючи до них слова. Проте чи всяке розширення складу фразеологізму стилістично виправдано. Навряд чи його слід вітати в такому випадку, наприклад: Сподіватимемося, що Волков скаже своє велике слово і в тренерській роботі.Не прикрашає авторський стиль цей «прийом» у висловленні: Цього разу наші гравці були на висоті завдань, що стояли перед ними.Недоречний комізм мови надає розширення складу фразеологізму у такій фразі: Вона кинулась тікати з усіх своїх довгих ніг.А в іншому випадку результатом подібної помилки автора стала абсурдність твердження: Вибираючи музику до програми, фігурист іде в одну ногу зі своїм часом.
Не менші збитки стилю може завдати і невиправдане усічення складу фразеологізмів, невмотивована заміна в них слів. У замітці про баскетболістів читаємо: Ті, хто має вболівати за успіх команди, на всі ці неподобства дивляться із заплющеними очима.Тут сплутані, мабуть, два фразеологізми: дивитися крізь пальці та заплющувати очі(На щось). З автором цього матеріалу «полемізує» інший: Ніхто не заплющує очі побачивши недоліки в постачанні спортсменів інвентарем(Знову нелогічність, тому що спотворений цитований вже фразеологізм).
При вживанні фразеологізмів трапляються такі помилки, які свідчать про недбалість авторів: Цій ініціативі треба дати широку вулицю(замість: зелену вулицю);інші викривають авторів у поганому знанні класичних джерел: Ми довго чекали, коли наші фігуристки проб'ють вікно до Європи.(У Пушкіна: В Європу прорубати вікно.)До того ж, навряд чи ці крилаті слова підходять за значенням для інформації про спортивні змагання. Але найнебезпечніше ті помилки, які дають привід неправильно тлумачити авторську думку. «Спортсмен розумів, що товариші надали йому найвищу міру довіри»,- каже коментатор, не підозрюючи, що у його репліці натяк на найвищу міру покарання.Вживши фразеологізм у незвичному йому значенні, інший горе-оповідач «ховає» своїх героїв: Всі були впевнені, що, провівши товаришів у цей останній шлях, незабаром дізнаються про нову перемогу підкорювачів гірських вершин.Подібна ж помилка, пов'язана зі спотворенням значення фразеологізму, вкралася і в таку розповідь: Треба було прощатись. Учасники походу зібралися біля багаття, щоб заспівати свою лебедину пісню.
Розглядаючи помилки, пов'язані з неправильним вживанням фразеологізмів, слід згадати й ті випадки, як у промови виникають мимовільні каламбури через те, що пише використовує слова у тому прямому значенні, а читач сприймає їх поєднання як образне вираз фразеологічного характеру. У цьому висловлюванню надається зовсім несподіване значення. Часто підводить авторів так звана зовнішня омонімія фразеологізмів та вільних поєднань слів. Через неї висловлювання може втратити ясність, наприклад: Нашій групі у турпоході дісталася географічна карта з білими плямами.Виділені слова, очевидно, вказують на те, що карта була зі шлюбом (на ній виявилися непродруковані місця), але їх можна витлумачити і як фразеологізм: білі плямина карті – невідкриті землі.
Таким чином, фразеологія, будучи джерелом образності та виразності мови, може створювати і значні труднощі при неуважному ставленні до слова.
Фразеологічні норми – це норми правильного вживання фразеологізмів, т. е. стійких словосполучень, у структурі та складі яких нічого не можна змінювати, інакше фразеологізм зруйнується (див. Фразеологічний словник російської мови, Словник крилатих виразів, прислів'їв та приказок). Вирізняють такі види фразеологічних помилок:
Змішання(контамінація) різних фразеологізмів:
Мовчу, як риба об лід(СР: мовчати як риба + битися як риба об лід).
Зміна форми слів, що входять до складу фразеологізму:
Вона нічого не робить, сидитьсклавши руки(СР: сидіти склавши руки).
Вставка зайвих слівдо складу фразеологізму:
Пора тобі взятися засвій розум(СР: взятися за розум).
Невиправдане скорочення фразеологізму(нестача потрібних слів):
Тренер зробив гарну міну(СР: зробити хорошу міну при поганій грі).
Спотворення лексичного складуфразеологізму (заміна слів): Не мудруючидовго (СР: не мудруючи лукаво). Він ховає сокиру за пазухою(СР: ховати камінь за пазухою).
Невдалий контекстдля фразеологізму Помилкою є вживання фразеологізмів у контексті, що викликає двозначне тлумачення та комічний ефект (якщо неможливо замінити контекст, слід замінити фразеологізм): Голова таквзяв доярокза живе , що надої молока одразу збільшилися(СР: Голова звернувся до доярок з такою проникливою промовою, що вони стали краще працювати і надої молока одразу збільшилися.).
Незнання значення фразеологізму:Наприкінці вечора випускники заспівали своюлебедину пісню . Фразеологізм Лебедина піснямає значення «передсмертний твір», необхідно: заключну, прощальну.
Руйнування фразеологізму може статися внаслідок одночасної дії кількох причин. Наприклад, у конструкції « Я звик усвідомлювати повні звіти»(СР: віддавати собі звіт) вставлено зайве слово «повні» і спотворена форма фразеологізму (замість однини вжито множину).
ВПРАВА 12. Перепишіть, підкресліть помилкове слово (вираз), назвіть вигляд помилки, виправте. Див. Фразеологічний словник російської.
Хоча він був не з боязкого десятка, але тут не міг не злякатися. 2. Ми намагаємося зрушити вирішення питання з мертвої точки зору. 3. Наших передовиків нагородили почесними грамотами, а Петренко та Михайлов отримали по шапці. 4. Чим далі в ліс, тим більше тріски летять. 5. Діти заморили черв'ячків та розвеселилися. 6. Це просто в жодні рамки не в'яжеться. 7. Міністра ніхто не пов'язував жодними рамками. 8. Він, підкоряючись поклику генів, намагався обійняти офіціантку в забігайлівці. 9. У нього на шкірі пробігли мурашки. 10. Я ж бачу всіх вас, як через свої п'ять пальців. 11. Я думаю, що президенту хтось підкладає дуже серйозну ведмежу послугу. 12. Він був скований за руки та за ноги. 13. Однак усі карти зіпсував дощ. 14. Це питання завжди було місцем розбрату для компартії. 15. Всі її лаяли на чому світ стояв. 16. Було так тісно, що не було де впасти яблуку розбрату. 17. Ця справа гроша виїденого не варта. 18. Його зловили на чесному слові. 19. Люди переконалися, що він не пускає слів на вітер. 20. Не можна всіх міряти під один гребінець.
ВПРАВА 13. Знайдіть лексичні та фразеологічні помилки (підкресліть), назвіть їх (якщо це необхідно, прокоментуйте), виправте.
1. Цікавлять вас надішлемо поштою. 2. Надійшла заява від громадянки Смирнової, яка просить звільнити її від нічного сторожа. 3. Перша прем'єра цього балету відбулася у Ризі. 4. Колеги роботи, пам'ятний сувенір, автобіографія життя, величезна махіна, народний фольклор, взаємно одне одному, свій автопортрет. 5. Однією з прикмет цього періоду є поява у багатьох підтаєжних районах перших укріплених селищ. 6. Погіршився рівень виступу доповідачів. 7. Почалася громадянська інтервенція. 8. Продаємо товари за дешевими цінами. 9. Завдання, поставлене нами, досягнуто. 10. Минулими днями пройшли снігопади і випало багато снігу. 11. Депутати ухвалили важливе рішення, яке сприяло покращенню окремих недоліків. 12. Художник намалював репродукцію картини. 13. Завдяки пожежі згоріла велика ділянка лісу. 14. Я хочу з благоговінням схилити перед Вами голову. 15. Це відіграло головне значення у моєму житті. 16. Щоб зробити цю роботу, я маю берегти кожну хвилину часу. 17. Я вважаю, що ті, хто виступатиме, будуть говорити про справу. 18. Роль книги у житті велика: він має поповнювати свій кругозір. 19. Раптово поїхав у відрядження. 20. Порівняльні звороти допомагають автору вступити у діалоги з читачем. 21. Берізки стоять у вінчальному савані. 22. Петро брав участь у зборах з ентузіазмом завзятого флегматика. 23. Деякі люди сприймають бажане за дійсне. 24. Я розповім, який вплив на мене прочитані мною книги, які я читав років десять тому. 25. Ми маємо боротися з цим усіма нашими ресурсами. 26. Анна Кареніна кинулася під поїзд, і він довго тягнув її жалюгідне існування. 27. Амулети з бивнів мамонта захищають людину від темних сил зла. 28. Селянин був заможний: він мав свиней та дружину. 29. Товариші чоловіка! Будьте мужніми, проштовхніть жінок по салону! (Оголошення в автобусі). 30. Поет не розхлюпав своїх сил даремно. 31. Настала весна, у куниць незабаром з'явиться спадок. 32. Вони наче брати-близнюки: крапля в краплю схожі один на одного. 33. Вона близько до серця відчуває чуже горе. 34. Товариші спортсмени, жеребкування триває. Хто віджереться, пройдіть до своїх машин. 35. Він не любив працювати і вів святковий спосіб життя.
2. Спотворення образного значення фразеологізму.
Найбільших збитків стилю завдає невиправдане руйнування образності фразеологічного висловлювання. Наприклад: Грамплатівка не сказала ще свого останнього слова. Контекст виявив пряме значення слів, що утворили фразеологізм, і в результаті виник каламбур. Сприйняття фразеологізму в його незвичному, необразному значенні надає промови недоречний комізм: Цього року Аерофлот вдалося втримати потік пасажирів на високому рівні; Приступаючи до роботи на станції, що дрейфує, наш колектив спочатку ще не відчував грунту під ногами. Щоб уникнути таких помилок, необхідно враховувати особливості контексту.
Контекст може виявляти як необразне значення фразеологізмів, а й розкривати суперечливість їх метафоричного ладу, якщо автор необачно «зіштовхує» несумісні за змістом стійкі поєднання. Наприклад: Ці люди міцно стоять на ногах, тож вам не вдасться підрізати їм крила. Перший фразеологізм як би «прикріплює» образ до землі, і це унеможливлює вживання другого фразеологізму, в основі якого уявлення про політ: підрізати крила – означає «позбавити можливості літати». Один фразеологізм виключає інший.
Обов'язковою умовою правильного використання фразеологізмів є суворе дотримання особливостей їх поєднання зі словами контексту. Так, фразеологізм випустити у світ може бути вжитий лише у поєднаннях із найменуваннями друкованих видань. Тому стилістично невірна пропозиція Музичний театр випустив у світ балет «Біліє вітрило самотнє»; у цьому випадку слід було написати поставив балет... або підготував прем'єру... Стилістично невірна і така фраза: Життя, як на долоні, проходило на людях (фразеологізм як на долоні вимагає слова видно).
При вживанні фразеологізмів часто поєднуються різні помилки. Так, зміна лексичного складу фразеологізму супроводжується спотворенням образного значення. Наприклад: Обломов був прапором часу. У цьому реченні спотворений фразеологізм знамення часу. Підміна образу, що лежить в основі фразеологізму, докорінно перетворює його зміст. Деякі помилки, пов'язані з спотворенням складу фразеологізму та його образного значення, набувають у мові широкого поширення: Хоч кіл на голові чеші (треба: тіші); Довести до білого коліна (Хоча: до білого жару) (3, с.127).
3. Контамінація різних фразеологізмів.
Причиною неправильного вживання фразеологізмів у мові може бути контамінація, тобто. змішування елементів різних стійких виразів. Наприклад: Мова не піднімається говорити про це. Відомі ж фразеологізми - мова не повертається і рука не піднімається - автор змішав і використав іменник з першого фразеологізму, а дієслово з другого. Подібні стилістичні помилки пояснюються хибними асоціаціями.
Контамінація елементів різних фразеологізмів може робити мова нелогічною: Багато хто, знаючи про ці неподобства, дивляться на фокуси підприємливих ділків абияк (правильно: працюють абияк, дивлячись крізь пальці); Це справа гроша виїденого не варте (вірно: гроша ламаного не варте, яйця виїденого не варте).
Контамінація елементів різних фразеологізмів може стати причиною комічного звучання мови: тертий горобець, стріляний калач, не всі похмілля коту, в чужому бенкеті масляна (3, с.128).
Таким чином, фразеологія, будучи джерелом образності та виразності мови, може створювати і значні труднощі при неуважному ставленні до слова. Потрібно чітко стежити за правильним вживанням фразеологічних одиниць і не допускати будь-якого спотворення.
Висновки з першого розділу
Вивчивши теоретичний матеріал, можна зробити такі висновки.
По-перше, фразеологічні звороти від звичайних словосполучень. Вони мають відтворюваність, непроникність структури, цілісне значення і стійкість граматичної форми компонентів.
По-друге, фразеологізми можна класифікувати за різними ознаками. Існує класифікації на основі різного ступеня ідіоматичності (немотиви) компонентів у складі фразеологізмів, на основі граматичної подібності, на відповідність синтаксичних функцій фразеологізмів і частин мови, якими вони можуть бути заміщені, а також у зв'язку з походженням.
По-третє, немає певного джерела поповнення фразеологічної лексики. Фразеологізми виникають як у нашій мові, так і запозичуються з інших мов, приходять із різних сфер життя, створюються різними авторами.
По-четверте, фразеологізми можуть бути стилістично нейтральними, а можуть виражати різний рід оцінок і відношення того, хто говорить до висловлюваного, надавати промови особливий колорит.
І, нарешті, по-п'яте, треба пам'ятати, що фразеологізми, прикрашаючи нашу мову, роблячи її більш живою, образною, яскравою, красивою, завдають нам і чимало клопоту. При неправильному вживанні виникають мовні помилки: втрачається образність значення; нерідко фразеологічні одиниці розуміються буквально або взагалі змінюється значення; додаються нові компоненти у структурі фразеологізму чи, навпаки, пропускаються закріплені; замінюються одні слова інші у складі даних одиниць; змішуються кілька обертів на один. Тому слід бути уважним під час використання фразеологізмів у своїй промові.
Розділ II. Особливості вживання фразеологізмів у друкованих ЗМІ
2.1 Стильно не виправдана зміна складу фразеологізм
Улюбленим прийомом у текстах сучасних ЗМІ все більше стає різні перетворення фразеологізмів, що призводить до неправильного їх вживання. У теоретичному матеріалі ми вже познайомилися з можливими стилістичними помилками, а тепер розглянемо на практиці, які з них є найпоширенішими, які рідше зустрічаються. Для цього розглянемо заголовки та статті в газетах «Аргументи та факти», «Площа свободи», «Известия», «Завтра».
1. Саддамова мотузка за Бушем плаче? (Див. Додаток 1 картка 1)
У цьому заголовку газетної статті зустрічається невмотивоване розширення складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «вірьовка плаче», тобто. хтось заслуговує на страту через повішення. Внаслідок використання слів «саддамова» та «за Бушем» відбувається конкретизація і фразеологізм стає застосовним лише до цієї статті.
2. Вершки псиного суспільства. (Див. Додаток 1 картка 2)
У цьому заголовку газетної статті зустрічається невмотивоване розширення складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «вершки суспільства», тобто. еліта. У прикладі у зв'язку з використанням слова «псиного» відбувається змішання стилів: літературного і просторечного. До того ж змінюється суть фразеологізму, тепер він не застосовується до людей.
3. Я утримаюсь від вживання цього слова, яке в мене стрибало на кінчику язика. (Див. Додаток 1 картка 3)
У цьому заголовку відбувається невмотивоване розширення складу фразеологізму. Правильно звучить фразеологізм «мовою», тобто. хтось відразу ж готовий сказати, висловити щось. Додавання слова «на кінчику» надає фразеологічній одиниці більше виразності, образності.
4. І іноді гра на подібних почуттях навіть приносить свої плоди. (Див. Додаток 1 картка 4)
У цьому реченні газетної статті зустрічається невмотивоване розширення складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «приносити плоди», тобто. давати результат. Він вимагає слова «свої», і так ясно, що не чужі.
5. Йосип Кобзон: «Досить вішати на мене всіх собак! (Див. Додаток 1 картка 5)
У цьому заголовку газетної статті зустрічається невмотивоване розширення складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «вішати собак», тобто. намовляти, необґрунтовано звинувачувати у чомусь. А слово «всіх» у цьому прикладі надає відтінку перебільшення.
6. Ми просто беремо за горло і трясемо. (Див. Додаток 1 картка 6)
У цьому заголовку газетної статті зустрічається невмотивоване розширення складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «взяти (брати) горло», тобто. змушувати надходити певним чином. Вживання слова "трясом" призводить до буквального розуміння фразеологічної одиниці.
7. Намагаються нам повісити локшину. Локшина на вуха двійника Єльцина. Швидка локшина на вуха. (Див. Додаток 1 картка 7,8,9)
У цих прикладах зустрічається відразу кілька мовних помилок, але головна їх – невиправдане скорочення складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «вішати локшину на вуха», тобто. нахабно брехати, розповідати небилицю. Урізання складу даних фразеологізмів призводить до зміни відтінку звучання і сенсу, а прикладі «швидка локшина на вуха» відбувається поєднання образного і буквального значення.
8. Одна добре, а дві краще. (Див. Додаток 1 картка 10)
У цьому заголовку газетної статті зустрічається невмотивоване скорочення складу фразеологізму. Правильно звучить дана приказка «одна голова добре, а дві краще». Урізання складу призводить до втрати образного значення, т.к. у статті йдеться про одно- та двокімнатні квартири.
9. Курчата на осінь. (Див. Додаток 1 картка 11)
У цьому заголовку газетної статті зустрічається невмотивоване скорочення складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «курчат восени вважають», тобто. про справу судять після закінчення. Скорочення складу фразеологізму, у прикладі викликає непорозуміння сенсу.
10. Курчат у липні порахують. (Додаток 1 картка 12)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «курчат восени вважають», тобто. про справу судять після закінчення. Зміна компонента призводить до втрати образного значення фразеологізму.
11. Один у ГСК не воїн. (Див. Додаток 1 картка 13)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Найменування помилки каже саме себе, тобто. у прикладі буде втрачено первісний зміст. Правильно звучить дана приказка «один у полі не воїн». Заміна компонента наголошує на актуальності проблеми, порушеної у статті.
12. Росіяни прорубали вікно у Вашингтон. (Див. Додаток 1 картка 14)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «прорубати вікно до Європи», тобто. наблизиться до розвитку Заходу. А в нашому прикладі він означає наступ росіян в американську політику.
13. НАТО – овечка у вовчій шкурі. (Див. Додаток 1 картка 15)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «вовк у овечій шкурі», тобто. людина, яка прикриває свої погані наміри маскою чесноти. А в цьому прикладі внаслідок спотворення лексичного складу фразеологічна одиниця набуває протилежного вихідного змісту.
14. Добре сміється той, хто правильно лікувався. (Див. Додаток 1 картка 16)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить це прислів'я «добре сміється той, хто сміється останнім». Заміна компонента призводить до втрати образного значення.
15. Не відкладайте на осінь те, що можна зробити навесні. (Див. Додаток 1 картка 17)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить це прислів'я «не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні». У цьому прикладі завдяки заміні компонентів фразеологізм набуває нового сенсу, наголошується на актуальності теми, порушеної у статті.
16. Бритва розбрату. (Див. Додаток 1 картка 18)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «яблуко розбрату», що означає причину скандалу. Внаслідок заміни компонента втрачається образне значення фразеологічної одиниці.
17. Одна голова добре, а одне місце – краще. (Див. Додаток 1 картка 19)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить дана приказка «одна голова добре, а дві краще». В результаті заміни компонента втрачається початковий змил.
18. У «вир з головою» - лише раз. (Див. Додаток 1 картка 20)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «занурюватись із головою», тобто. повністю віддаватися якійсь одній справі, заняття, способу життя. Внаслідок заміни компонента фразеологічна одиниця набуває негативного відтінку значення.
19. Гусак актору не товариш. Двірник військовому не товариш. (Див. Додаток 1 картка 21, 22)
У цих заголовках відбувається викривлення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить дана приказка «гусь свиня не товариш». Через війну заміни компонентів нові фразеологічні одиниці можна використовувати у цих статтях, т.к. у них міститься головна ідея.
20. Дві сторони одного медаліста. (Див. Додаток 1 картка 23)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «дві сторони однієї медалі», тобто. різні діаметрально протилежні явища однієї сутності нерозривно пов'язані, невіддільні одне одного. Через війну зміни компонента з'являється нове значення цієї одиниці – «протилежні сутності однієї людини».
21. Договір дешевший за гроші. (Див. Додаток 1 картка 24)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить дана приказка «договор дорожчий за золото». Через заміну слова «дорожче» словом «дешевше» фразеологізм набуває значення протилежне вихідному.
22. Мова без гостей. (Див. Додаток 1 картка 25)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить фразеологізм «мова без кісток», тобто. хтось надмірно балакучий. У зв'язку з заміною компонента фразеологічна одиниця набуває протилежного значення, т.к. у статті йдеться про те, що російська мова почала вивчати меншу кількість людей.
23. Лазня фраєра згубила. (Див. Додаток 1 картка 26)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить приказка «жадібність фраєра згубила». Через заміну компонента фразеологічна одиниця втрачає образне значення.
24. Береженого міліція береже. (Див. Додаток 1 картка 27)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить приказка "береженого бог береже". У цьому прикладі заміна компонента наголошує на актуальності проблеми, порушеної в статті.
25. У душу до президентів взагалі і особисто до Путіна не зазирнеш, але, швидше за все, саме пошани як найвищої оцінки своїх заслуг там і чекають. (Див. Додаток 1 картка 28)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить фразеологізм «лізти (у чужу) душу», тобто. виявляти зайвий інтерес до особистого життя будь-кого. Відбувається порушення цілісності фразеологічної одиниці, а також змінюється відтінок значення, фразеологізм набуває менш вираженого характеру прояву цікавості.
26. Як взяти кредит за роги. (Див. Додаток 1 картка 29)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить фразеологізм «взяти бика за роги», тобто. сміливо, енергійно починати із найважливішого. А заміна компонента призводить до трансформації значення – «взяти найвигідніший кредит».
27. Гвінея накрилася алюмінієвим тазом. (Див. Додаток 1 картка 30)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «накритися мідним тазом», тобто. провалитися, не відбутися. Внаслідок заміни компонента відбувається часткова втрата образного значення.
28. Зустрічають по одязі, а проводжають по акварі-розуму. (Див. Додаток 1 картка 31)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить дана приказка «зустрічають по одязі, а проводжають за розумом». Завдяки слову «акварі-уму» відбувається уточнення, вже із заголовка ми можемо припустити, про що йдеться у статті.
29. Біс гороховий. (Див. Додаток 1 картка 32)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «блазен гороховий», тобто. порожній балагур, посміховисько». Заміна компонента призводить до каламбуру.
30. Вивести на чисту горілку. (Див. Додаток 1 картка 33)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «вивести чисту воду», тобто. викрити чиїсь темні справи, махінації, злі наміри; виявляти недоліки. У зв'язку із заміною компонента частково втрачається образне значення.
31. Хвіст усьому голова. (Див. Додаток 1 картка 34)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить ця приказка «хліб усьому голова». Заміна компонента призводить до каламбуру.
32. Естраду – вище за плінтус. (Див. Додаток 1 картка 35)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «впасти нижче плінтуса», тобто. нижче за свою гідність. А заміна компонента використовується для створення іронії.
33. Малий бізнес, та дорогий. (Див. Додаток 1 картка 36)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить ця приказка «малий золотник, та дорогий». Заміна компонента призводить до втрати образного значення.
34. Ворожіння на кавовому Буші. (Див. Додаток 1 картка 37)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «ворожіння на кавовій гущі», тобто. робити ні на чому не засновані припущення, припущення. Заміна компонента робить заголовок більш яскравим, до того ж дозволяє зрозуміти, про кого йтиметься у цій статті.
35. Як мотор у маслі. (Див. Додаток 1 картка 38)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «як сир у маслі», тобто. у задоволенні, у достатку та задоволенні. У разі заміна компонента призводить до втрати образного значення.
36. На всю «бабанівську». (Див. Додаток 1 картка 39)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить цей фразеологізм «на всю іванівську», тобто. на всі почуття. Компонент замінено для того, щоб у заголовку відобразити ідею статті.
37. Тише лізеш, нижче будеш. (Див. Додаток 1 картка 40)
У цьому заголовку відбувається спотворення лексичного складу фразеологізму. Правильно звучить це прислів'я «тише їдеш, далі будеш». Внаслідок заміни компонента фразеологічна одиниця втрачає образне значення.
38. Я сподіваюся, що правоохоронні органи приймуть кинуту злочинцями рукавичку. (Див. Додаток 1 картка 41)
У прикладах відбувається зміна складу фразеологізму у зв'язку з оновленням граматичних форм. Правильно звучить цей фразеологізм «кинути рукавичку», тобто. Викликати на боротьбу. Така зміна призводить до порушення загальнограматичних особливостей фразеологічної одиниці.
39. Місцева влада на допомогу не поспішає, але й палиці в колеса не вставляють. (Див. Додаток 1 картка 42)
У цьому прикладі відбувається зміна складу фразеологізму у зв'язку з оновленням граматичних форм. Правильно звучить цей фразеологізм «вставляти ціпки в колеса», тобто. навмисно заважати в будь-якій справі. Через додавання частки «не» фразеологічна одиниця набуває протилежного вихідного значення.
40. Оскільки за язик вас ніхто не тягнув, ваш приз – «Мова для інших цілей». (Див. Додаток 1 картка 43)
У цьому прикладі відбувається зміна складу фразеологізму у зв'язку з оновленням граматичних форм. Правильно звучить цей фразеологізм «тягнути за мову», тобто. змушувати, змушувати когось сказати, висловити щось. Через додавання частки «не» фразеологічна одиниця набуває протилежного вихідного значення.
41. Вовки в овечій шкурі. (Див. Додаток 1 картка 44)
У цьому прикладі відбувається зміна складу фразеологізму у зв'язку з оновленням граматичних форм. Правильно звучить цей фразеологізм «вовк у овечій шкурі», тобто. людина, яка прикриває свої погані наміри маскою чесноти. Через зміни граматичної форми фразеологічна одиниця набуває множинного значення.
42. В епідемії пташиного грипу головне – не перемога, а неучасть. (Див. Додаток 1 картка 45)
У цьому прикладі відбувається зміна складу фразеологізму у зв'язку з оновленням граматичних форм. Правильно звучить це приказка «головне – не перемога, а участь». Через додавання приставки «не» фразеологічна одиниця набуває протилежного вихідного значення.
43. Вона зрадила мені з Миколою. Я на неї образи в душі не причаїв, хоч і врізав кілька разів для профілактики зовнішнього вигляду. (Див. Додаток 1 картка 46)
У цьому прикладі відбувається зміна складу фразеологізму у зв'язку з оновленням граматичних форм. Правильно звучить цей фразеологізм «таїти в душі», тобто. тримати щось у таємниці. Через додавання частки «не» фразеологічна одиниця набуває протилежного вихідного значення. Також за рахунок цього та наступного контексту досягається комічний ефект.
44. Але чи варто шкурка вичинки? (Див. Додаток 1 картка 47)
У цьому прикладі відбувається зміна складу фразеологізму у зв'язку з оновленням граматичних форм. Правильно звучить цей фразеологізм «вчинка вичинки годі», тобто. будь-яка справа не варта докладених зусиль. Відсутність частки «не» призводить до того, що фразеологізм втрачає ствердне значення.
2.2 Спотворення образного значення фразеологізму
1. Зазначається покращення стану хворого – він самостійно простягає ноги. (Див. Додаток 2 картка 1)
У цьому прикладі спостерігається спотворення образного значення фразеологізму. Втрачається повністю вихідне значення фразеологічної одиниці, «померти».
2. Тертий калач. (Див. Додаток 2 картка 2)
У цьому прикладі спостерігається спотворення образного значення фразеологізму. Втрачається образне значення, «дуже досвідчена людина, який побачив багато у своєму віці, і якого важко провести», т.к. у статті розповідається про калач як випічку.
3. У метро наполегливо «цвітуть і пахнуть» розсадники усіляких інфекцій – бомжі. (Див. Додаток 2 картка 3)
У цьому прикладі спостерігається спотворення образного значення фразеологізму. Цей фразеологізм означає «світитися від щастя», тобто. відбувається синтез буквального та фігурального значення.
4. За звичкою, дантист оглянув зуби дарованого коня. (Див. Додаток 2 картка 4)
У цьому вся прикладі спостерігається спотворення образного значення фразеологізму, який правильно звучить як «дареному коневі в зуби не дивляться», тобто. подарунок не обирають та не критикують.
2.3 Контамінація різних фразеологізмів
1. Не тягніть гуму в довгий ящик. (Див. Додаток 3 картка 1)
У цьому прикладі відбувається змішання фразеологізмів «відкласти довгий ящик», тобто. на невизначений, тривалий час, і «тягнути гуму», тобто. зволікати з відповіддю. За рахунок контамінації посилюється експресивність.
2. Не можу зрозуміти, хто з гравців потрапив у калюжу і катається, як сир у маслі. (Див. Додаток 3 картка 2)
У цьому прикладі відбувається змішання фразеологізмів «потрапити в халепу», тобто. за своєю помилкою чи непоінформованістю опинятися у неприємному чи невигідному становищі, і «як сир у маслі», тобто. у задоволенні, у достатку та задоволенні. Контамінація призводить до суперечливості висловлювання, воно втрачає свій зміст.
Журналістів існує ймовірність стилістичних помилок в опублікованих текстах ЗМІ. По-друге, проблема стилістичних помилок узгоджується з темою курсової роботи та її основною ідеєю, а саме: фразеологізми в мові сучасних ЗМІ рідко вживаються в їхньому традиційному вигляді і швидше служать матеріалом для так званої мовної гри. Тому дуже важливо з'ясувати, де проходить межа між...
Так і з розмовною мовою. Заключение Підсумовуючи основні підсумки у цій роботі, слід зазначити, що проведене дослідження дозволило найточніше вивчити основні функціональні особливості просторіччя в друкованих ЗМІ. У цій роботі було проведено вивчення функціональних особливостей просторіччя в друкованих ЗМІ, внаслідок виконаної роботи було висунуто теоретичну...
...; 4. Зайво рубані фрази; 5. Вживання штампів, що знижують естетичну цінність; 6. Порушення милозвучності мови через скупчення однакових звуків, морфем. II.V Стилістичні помилки у молодіжних журналах У цьому дослідженні розглядаються особливості функціонування стилістики російської у молодіжних журналах. Досліджуються стилістичні помилки в...
Рекламні цілі. Перенесення розробок літературознавства у русло копірайтингу зумовлене значним ресурсом стилістичного діапазону можливих рішень рекламного тексту. Тому наукові дослідження та практична розробка в цій галузі є перспективною. 1.2 Види рекламоносіїв Сприяючи реалізації товару, керуючи попитом, реклама поширюється різними каналами: в...