МБОУ ЗОШ № 5 міста Кропоткін
МО Кавказький район Краснодарського краю
з образотворчого мистецтва
по темі:
в 9 класі.
Вчитель Корольова А. Д.
2016 рік
Мета уроку:
Показати дітям як витвори мистецтва можуть впливати на психіку людини (позитивні та негативні моменти)
Познайомити хлопців з одним із лікувальних методів мистецтва – арт-терапією
Формувати інтерес до образотворчого мистецтва, бажання самим брати участь у творчому процесі.
Матеріал: презентація, доповіді учнів.
Хід уроку:
(Слайд № 1 – тема уроку)
Вчитель:
Сьогодні на уроці ми поговоримо про вплив творів образотворчого мистецтвана психіку людини.
(Слайд 2 – цитата)
Вчитель:
У англійського письменника Оскара Уайльда є таке висловлювання: «Мистецтво – це дзеркало, що відбиває того, хто у нього виглядає, а не життя». І сьогодні ми це спробуємо довести. Цікаву інформаціюіз цього приводу підготували учні вашого класу. Давайте їх послухаємо.
Образотворче мистецтво та психічні процеси- Найцікавіша і поки що мало вивчена сучасною психологією тема. Про вплив образотворчої творчості великих майстрів на психічний стан глядачів майже нічого не відомо. Фахівці у галузі теорії психологічних знаньдо останнього часу робили недостатню увагу цьому питанню. В останнє десятиліття престиж образотворчого мистецтва помітно підвищився серед фахівців професій, що допомагають: психологів, педагогів, лікарів, соц.працівників. Вони охоче диктують у тому, що мистецтво, безсумнівно, надає помітне впливом геть формування та функціонування окремої особистості. Характер відносин сучасної людинидо мистецтва, активність споживання та спрямованість відбивають структуру його особистості на даний момент життя і дають інтегральне уявлення про людину в цілому. Саме етичний смак, оцінка, вибір, інтерес, перевага чи заперечення художнього твору відображають як уроджені (темперамент, інтелект), так і набуті (культурні) параметри його особистісної структури. Крім впливу моди, стихійних захоплень, нормативних та культурних чинників в етичному сприйнятті проявляються певні, стійкі нахили. Для однієї людини характерна перевага радісних, мажорних творів мистецтва, а інших навпаки мінорних, складних, з філософським підтекстом чи легких, сентиментальних, розважальних. Один віддає перевагу формі, інший прагне заглибитися у зміст. Іноді ми заздалегідь можемо сказати, як саме знайома нам людина віднесеться до певного фільму, книги, кому варто, а кому немає рекомендувати відвідати ту чи іншу виставку. бувають обставини, коли та ж людина, перебуваючи в такому душевному стані, не чутлива до впливу творів мистецтва і не здатна до естетичного сприйняття, а іноді навпаки.
(Слайд № 3 -репродукція І. Рєпіна, «Іван Грозний і син його Іван»)
Вчитель:
Хочеться навести приклад твору Іллі Рєпіна «Іван Грозний і син його Іван» зверніть увагу як художник розкриває гостроту сюжету, як достовірно передає почуття батька, який втратив єдиного сина.
Запитання:
1. Які прийоми при цьому використовує художник? (Тон, колір, побудова перспективи).
2. Які відчуття викликає у вас перегляд цієї картини?
Вчитель:
-
Художник з великою точністю передавав свій внутрішній стан - хворобливу напруженість, страх смерті, що призводило до депресії. З'явившись уперше у Третьяковській галереї, вона справила колосальне враження на глядача. Цьому послужило те, що повісили її у вузькій довгій кімнаті. Від дверей до картини треба було йти червоним килимом. Тьмяне освітлення свічки ... і створювалося враження, що ви увійшли в кімнату, де скоєно вбивство ... (На картині підлога встелена червоним килимом ...) Поєднання червоного, чорного діє на психіку збудливо. Останній відвідувач старообрядця довго стояв біля картини. І з криком: "Досить крові!" накинувся на картину та порізав її. Але цей випадок непоодинокий.Хранитель Третьяковської галереї Хрустальов затримувався часто біля полотна і поринав у роздуми. І ось результат: під час нічного чергування він повісився. Я вважаю, що це негативний вплив картини на ослаблену психіку людини.
(слайд №4 – Едвард Мунк)
Учень:
Художник з великою точністю передавав свій внутрішній стан - болісну напруженість, страх смерті, що призводили до депресії.
Ця робота названа художником "Крік" 1983 знаходиться вона в музеї мистецтв в місті "Осло". Натовпи людей годинами стоять біля цього полотна, воно їх шокує. А яке в вас відчуття від побаченого?
(Слайд № 5 - В. Гог.)
Голландського живописця Вінсента Ван Гога все життя супроводжувала злидні злісна недовіра оточуючих і нерозуміння з їхнього боку. Душевні переживання художника відбилися у багатьох його полотнах. Використання холодних тонів, нової техніки шокувало його сучасників?
Яке враження у вашій душі викликало перегляд цієї картини?
(Слайд № 6-полотна російських пейзажистів)
Вчитель:
Хлопці, не обов'язково картина має травмувати психіку, вона може тішити душу, до глибини душі чіпати нас. До таких творів відносяться твори відомих російських художників: Шишкіна, Васильєва, Левітана. Краса природи, що передається ними, несе полегшення в душу. Їхні полотна відрізняються глибоким ліричним почуттям.
(Слайд № 7 - арт-терапія)
Лікування та відновлення нервової системи методом мистецтва у науковому лексиконі звучить як арт – терапія. Цей термін з'явився у 80-х роках. Вчені спираються на видатні відкриття у сфері психоаналізу.
Особливий інтерес представляє теза про сприйняття та переживання творів мистецтва самим художником з одного боку, глядачем-з іншого. Вдумливий, чуйний глядач сприймає витвір мистецтва, входить у співтворчість. Саме цей феномен перетворення душі глядача, її відхід ірреальний світ поезії, мистецтва бере за основу арт-терапія. Впливаючи на психіку людини, витвір мистецтва збуджує афекти, що призводять до вибуху, до розряду нервової енергії.
(Слайд № 8-вид лікарні)
Учень №1:
-Все це спонукало створити художню галерею в хірургічному відділенні Республіканської клінічної лікарні ім. Г.Г. Куватова. Велику допомогу у створенні галереї надав Художник О.О. Винокур. Виставляються переважно роботи художників Башкортостану: пейзажі, натюрморти, портрети. Ефект від виставки вражаючий. Якось один хворий 79 років, дивлячись на пейзажні роботи художника Раміля Латипова, сказав лікареві: «Від цих картин у душі з'являється теплота і бажання побачити своє домашнє господарство, яке не може так довго перебувати без мене. Дуже дякую художнику, який, як лікар, приніс полегшення моїй душі». Спостереження за реакцією хворих на роботи художників дозволили помітити взаємозв'язок між перевагою кольору та внутрішнім станом людини.
(Слайд № 9 – роботи художників виставлені в лікарні)
У тяжко хворих червоний колір викликає роздратування, а хворих, що одужують, радують роботи художників, в яких багато червоного, жовтого і помаранчевого кольорів. Все це підтверджує доцільність використання арт-терапії у лікуванні хворих. Цій меті і є художня галерея Республіканської клінічної лікарні.
Учень №2:
Механізм впливу твори мистецтва на людину полягає у впливі на органи почуттів. У нас виникає почуття захоплення, задоволення, коли ми бачимо картини в теплих тонах і радість охоплює нас. Ми не завжди можемо пояснити чому нам подобається чи не подобається те чи інше твори. Твори реалістичного жанру активізують психіку, інтерес до життя. Мистецтво відкриває перед людиною чудовий світ, сповнений фарб, звуків, що підкорюють душу. Воно діє на нього подібно до ліків. Недарма головним принципом лікування є древнє вираження - «Лікувати не хвороба, а хворого». У цьому виявляється спорідненість медицини та мистецтва. важкі, критичні моменти життя ми нерідко звертаємося до мистецтва, яке не лише на якийсь час відволікає від проблем, а й дозволяє по-іншому на них поглянути, осмислити, пережити їх. Коли ж ми знаходимося у картинній галереї, на концерті чи самі висловлюємо себе у творчості (граючи на музичному інструменті, малюючи і т. д.), мистецтво стає багатим джерелом самопізнання, радості, сили та здоров'я.
Вчитель:
Хлопці давайте підіб'ємо підсумок: які функції виконує мистецтво?
Питання відповідь):
-Пізнавальну
.(Є засобом освіти та освіти людей. Інформація, що міститься в мистецтві, поповнює наші знання про світ)
-
Світоглядну.(Висловлює в художній форміпочуття та уявлення)
-
Виховну.(Впливає на людей через естетичні ідеали, дозволяє збагатитися досвідом інших людей)
-
Естетичну.(Формує естетичні уподобання потреб людей)
-
Гедоністичну.(Доставляє людям насолоду, робить їх причетними до творчості)
-
Комунікативну.(Мистецтво передає інформацію з покоління до покоління)
-
Прогностичну.(Твори мистецтва іноді мають елементи передбачення)
-
Медико-оздоровчі.(Наприклад, така дія може надавати музика)
-
Компенсаторний.(Вплив мистецтва на психіку людини дозволяє йому вижити у найважчих умовах).
-
Вчитель:Наш урок підходить до завершення. Я ще раз хочу нагадати, що мистецтво лікує людину кольором, тоном, ритмом, мелодією та прийоми роботи лікаря та художника багато в чому схожі.
В останні роки в нашій країні «емоціям» надається дуже велике значення: невипадково сьогодні практично в будь-якій організації працює професійний психолог, а регулярно звертатися за психологічною допомогою для багатьох людей стає природною нормою життя. Не відставатимемо від такої практики і ми: давайте в цій статті розберемося, який зв'язок існує між картинами, як художніми творами, та емоціями людини.
А для початку визначимося у поняттях. Отже, емоції - це переживання, які дуже сильно впливають на розум і тіло людини. При цьому досвід будь-якої людини підказує, що емоції здатні впливати на всі аспекти існування людини, що, в принципі, чудово. Адже ні для кого не секрет, що люди, які позбавлені будь-яких емоцій, зазвичай знаходяться на постійному лікуванні в психіатричних клініках.
Причому вчені відзначають, що кожна емоція здатна впливати на людину по-особливому. Тому не випадково кожна людина прагне оточити себе максимально позитивними емоціями і по можливості зовсім позбутися негативних аспектів нашого життя. Для того, щоб життя людини розцвіло яскравими фарбами і існує мистецтво, якому в наш складний час як чудовій емоційній віддушині надається величезне значення.Уявіть собі, що людина, яка втомилася і роздратована після важкого робочого дня, важко опускається вдома в улюблене крісло і на кілька хвилин занурюється в споглядання улюбленої картини олією, яка розташована на стіні навпроти. Досвід показує, що при цьому негативні емоції, накопичені людиною за день, здатні відступати і зникати дивовижним чином. Так, приємний літній пейзаж чи чудовий натюрморт з трояндами може подарувати своєму господареві всього за кілька хвилин відчуття безтурботної радості та наповнити людину новою внутрішньою силою.
Але це за умови, що картини художників, які знаходяться в будинку, відносяться до розряду «Ваших» картин. А щоб, наприклад, масляний живопис доставляв Вам лише одні позитивні емоції, потрібно розібратися у двох основних психологічних аспектах. По-перше, варто, дивлячись на живопис олією, уявити які почуття керували художником у момент написання полотна, і який емоційний посил він своїм твором хоче передати людям. Це не завжди легко, але за достатнього досвіду завжди добре виходить.
По-друге, потрібно зрозуміти, який емоційний стан у Вас виникає при спілкуванні з цією картиною. Причому до свого самоаналізу потрібно підійти досить «уїдливо» і, як кажуть психологи, постаратися «покопатися» у собі. Наведемо приклад: уявимо, що на картині ми бачимо чудовий сільський пейзаж з копицями свіжого сіна та конем на задньому плані.
Швидше за все, багато людей просто подивляться на такий живопис олією і все. А ось для людини, у якої, можливо, все дитинство пройшло у бабусі в селі, де було так добре і безтурботно, що і через 30 або 40 років у нього вид свіжоскошеного сіна наповнюватиме душу чимось легким і повітряним і повертатиме думками в найщасливіший час свого життя.
Зверніть увагу, що емоції в цьому плані будуть у всіх свої, і засновані вони будуть на пережитому досвіді, асоціаціях і власній емоційній базі сприйняття світу. Так, усім відомо, що, наприклад, червоний колір сприяє емоційному збудженню, тоді як зелений колір – заспокоює психіку людини.
Як бачите, картини художників здатні породити в людині різні емоції. Ми ж бажаємо Вам знайти такі картини, які будуть впливати на Вас найпозитивнішим чином, а потім користуватися їхньою дивовижною здатністю дарувати Вам радість та задоволення життям.
Ірина Алексєєва
Кожна людина прагне до прекрасного. Тому багато хто, облаштовуючи своє «гніздечко», розставляють по комодах статуетки, а по підвіконнях - вазони. А ще вони прикрашають стіни картинами.
Ці твори живопису як приносять естетичне задоволення, а й впливають на людини.
«Спілкування» з роботами, виконаними фарбами на полотні, зміцнюють здоров'я та покращують психоемоційний стан людини. Причому як за споглядання картин, і за її створенні.
Як саме мистецтво живописувпливає на людину, Вам детальніше розповість редакція сайту.
Мистецтво живопису – потужний інструмент розвитку особистості
Картини позитивно впливають на роботу мозку
Малюючи, ми цим активізуємо роботу мозку. Те саме відбувається, якщо ми просто дивимося на твори живопису. Такого висновку дійшли нейробіологи після проведення електроенцефалограми головного мозку.
Малювання картин та їх споглядання задіє обидві півкулі мозку.Змушуючи звивини працювати з високою активністю, ці заняття розвивають концентрацію уваги, покращують аналітичне мислення, а також уповільнюють процеси старіння мозку.
Тому не дивно,чому малювати та відвідувати картинні галереї рекомендують людям похилого віку.
Живопис - найкращі ліки від фізичних недуг та душевних розладів
Після проведення численних спостережень вчені виявили, що мистецтво живописупозитивно позначається самопочуття людини. Так, знаходження в оточенні картин знімає головний більта інші неприємні відчуття, заспокоює нервову систему, лікує душевні рани.
Крім того, використання фарб на полотні та перегляд творів образного мистецтва запобігає нервовим зривам, а також позбавляє таких частих «гостей» сучасності, як переживання, тривога, стрес і депресія.
У деяких медичних закладах навіть лікують «творчістю», пропонуючи пацієнтам виплеснути свої негативні емоціїфарби на аркуші паперу.
Образотворче мистецтво наповнює людину різними емоціями
Так, якщо картина написана в світлих фарбах, в ній відображається доброта, любов і щирість, то людина вбере всі ці емоції, і неодмінно буде дарувати їх оточуючим.
За словами вчених, кожна картина має свою енергетику, яка впливає на підсвідомість, а часом змінює думки і навіть світогляд.
А якщо картина, навпаки, несе негативну енергетику: на полотні все зображено в темних і тьмяних фарбах, переважають негативні думки та агресія, то й людина наповниться такими ж поганими емоціями і виплескуватиме їх на навколишніх собі на шкоду.
Мистецтво живопису можна порівняти з закоханістю
Виявляється, що, споглядаючи картини великих художників, можна отримати такі емоції, які присутні при закоханості. Такого висновку дійшли вчені лондонського коледжу.
Досліджуючи мозок, вони виявили, що при погляді на предмет образотворчого мистецтваі присутності поруч коханої людини у мозку активізуються одні й самі ділянки, які викликають емоції закоханості.
У цей час відбувається сплеск дофаміну - гормону, який дарує почуття задоволення і приємні відчуття.
Щоб підтвердити цю теорію, професор нейробіології Семір Зеки провів одне дослідження. Його суть в тому, що він показав добровольцям картини великих художників. Дивлячись на них, у піддослідних посилився кровотік у ділянки мозку, які відповідають за почуття любові.
Особливо сильний вплив зробили твори живопису Леонардо да Вінчі, Клода Моне та Сандро Боттічеллі.
«Краса врятує світ» – ця фраза великого письменника Ф.М. Достоєвського було сказано у одному його творі невипадково. Адже справді мистецтво живописударує естетичну насолоду. А разом з ним позбавляє від больових відчуттів, стресу та депресії.
До того ж, створення та споглядання картин сприяє саморозвитку та самовдосконаленню, прищеплює любов до прекрасного, а також дарує різні відтінки емоцій, причому незалежно від того, що зображено на полотні: пейзаж, портрет, натюрморт або абстракція.
Вам може бути цікавим: Тест для перевірки пам'яті.
Кожна людина усвідомлює, що медицина та освіта мають на нас сильний вплив. Ми безпосередньо залежимо від цих сфер життя. Але мало хто допустить думку, що не менш важливий вплив має мистецтво. Проте це так. Важко переоцінити значення мистецтва нашому житті.
Що таке мистецтво?
Існує безліч визначень у різних словниках. Десь пишуть, що мистецтво – це образ (або процес його створення), який виражає погляд художника на світ. Іноді людина неспроможна висловити словами те, що може намалювати.
В іншій інтерпретації це процес творчості, створення чогось. Реалізація потреби зробити світ трохи красивішим.
Також мистецтво – це спосіб пізнання світу. Наприклад, для дитини, яка, малюючи чи співаючи пісеньки, запам'ятовує нові слова.
З іншого боку, це соціальний процес взаємодії людини з суспільством та із самим собою. Це поняття настільки багатозначне, що неможливо сказати, в якій частині нашого життя воно є, а в якому ні. Розглянемо аргументи: вплив мистецтва на людину помітно у духовній сфері нашого життя. Адже саме під його впливом утворюється те, що ми називаємо моральністю та вихованням.
Види мистецтва та його вплив на життя людини
Що перше спадає на думку? Живопис? Музика? Балет? Все це є мистецтвом, як фотографія, цирк, декоративно-прикладне мистецтво, скульптура, архітектура, естрада і театр. Список можна поповнити. З кожним десятиліттям жанри розвиваються і додаються нові, оскільки людство не стоїть дома.
Ось один із аргументів: вплив мистецтва на життя людини виявляється у любові до казок. Один із найвпливовіших видів – це література. Читання оточує нас із самого дитинства. Коли ми зовсім крихти, мама читає нам казки. Дівчаткам і хлопчикам прищеплюються правила поведінки та тип мислення на прикладі казкових героїнь та героїв. У казках ми дізнаємося, що таке добре та що таке погано. Наприкінці подібних творів є мораль, яка вчить нас, як чинити.
У школі та університеті ми читаємо обов'язкові твори класичних авторів, які містять складніші думки. Тут герої змушують нас думати та ставити собі запитання. Кожен напрямок у мистецтві має свої цілі, вони дуже різноманітні.
Функції мистецтва: додаткові аргументи
Вплив мистецтва на людину широко, він має різні функції і мети. Одна з основних цілей виховна. Та сама мораль наприкінці казки. Очевидна естетична функція: витвори мистецтва гарні та розвивають смак. Близька до цього гедоністична функція – приносити задоволення. Деякі літературні твори часто несуть прогностичну функцію, згадайте братів Стругацьких та їхні фантастичні романи. Інша дуже важлива функція компенсаторна. Від слова "компенсація", коли мистецька реальність замінює нам основну. Тут часто йдеться про душевні травми або життєві труднощі. Коли ми включаємо улюблену музику, щоб забути, або йдемо в кіно відволіктися від неприємних думок.
Або інший аргумент - вплив мистецтва на людину за допомогою музики. Почувши символічну для себе пісню, хтось може зважитись на важливий вчинок. Якщо відійти від академічного значення, вплив мистецтва життя людини дуже великий. Воно дарує натхнення. Коли людина на виставці побачила гарну картину, прийшла додому і почала малювати.
Розглянемо інший аргумент: вплив мистецтва на людину видно у тому, як активно розвивається хенд-мейд. Люди не просто перейнялися почуттям прекрасного, а й своїми руками готові створювати шедеври. Різні напрямки боді-арту та тату – прагнення створити витвір мистецтва на своїй шкірі.
Мистецтво довкола нас
Чи замислювався хтось, оформляючи свою квартиру і продумуючи дизайн, що зараз можна побачити вплив мистецтва на вас? Створення меблів чи аксесуарів – частина декоративно-ужиткової творчості. Підбір кольорів, гармонійні форми та ергономіка простору – це саме те, що вивчають дизайнери. Або інший приклад: ви в магазині, вибираючи сукню, віддали перевагу тому, що правильно скроєно і продумано модельєром. При цьому модні будинки не скромничають, намагаючись впливати на вибір яскравими рекламними роликами. Відео – також частина мистецтва. Тобто, дивлячись рекламу, ми також під його впливом. Це також аргумент, вплив справжнього мистецтва на людину, проте розкривається у вищих сферах. Розглянемо та його.
Вплив мистецтва на людину: аргументи з літератури
Література безмежно впливає на нас. Згадаймо, як у геніальному творі Льва Толстого «Війна та мир» Наташа Ростова співала для свого брата та зцілила його від розпачу.
Інший витончений приклад, як живопис може врятувати життя, описав О. Генрі в оповіданні "Останній лист". Хвора дівчина вирішила, що помре, коли впаде останній лист плюща за вікном. Вона не дочекалася свого останнього дня, бо листок був намальований для неї художником на стіні.
Ще одним прикладом впливу мистецтва на людину (аргументи з літератури дуже показові) є головний геройтвори Рея Бредбері «Посмішка», який рятує картину з Джокондою, вірячи у її велике значення. Бредбері багато писав про силу творчості, він стверджував, що, лише читаючи книги, людина стане освіченою.
Образ дитини з книгою в руках переслідує багатьох художників, зокрема, є кілька чудових картин під однаковою назвою «Хлопчик з книгою».
Правильне вплив
Як будь-який вплив, мистецтво також може бути негативним та позитивним. Деякі сучасні твори наводять тугу, що не несуть у собі великого естетизму. Не всі фільми навчають доброго. Особливо уважно слідкувати за тим контентом, який впливає на наших дітей. Правильний підбірнавколишніх речей, музики, кіно і навіть одягу забезпечить нам гарний настрійі прищепить правильний смак.
Багатьом відомо, що витвори мистецтва (картини, скульптури, декоративно-ужиткові вироби) несуть у собі певний заряд енергії. Поговоримо про живопис, оскільки саме картини в інтер'єрі будинку чи офісу несуть особливо великий енергетичний потенціал. Важливо, щоб цей енергетичний потенціал збігався з потенціалом тих людей, які живуть або працюють там, де знаходяться картини, і щодня стикаються з їхньою енергетикою. Насамперед, це важливо для їхнього фізичного здоров'я та емоційно-психологічного стану.
Вибираючи картину, дивимося на сюжет, композицію, стиль живопису, техніку написання, колірну гаму тощо. При цьому любителям мистецтва відомо, що біля однієї картини стояти приємно і легко, ніби відчувається свіже повітря, що збуджує, а інша створює відчуття напруги і дискомфорту. Потужна позитивна енергетика полотна може давати враження, що вся картина наповнена якимось внутрішнім світлом. При цьому на одній і тій самій картині (якщо її розміри великі) можуть бути ділянки, фрагменти як з позитивною, так і з нейтральною енергетикою. Проте сумарна енергетична багатошаровість різних елементів сюжету картини може у глядача створювати відчуття неземного випромінювання.
Енергетичне біополе картин можна дослідити. Наприклад, за допомогою біолокаційних методів було проведено дослідження картини А. Іванова «Явлення Христа до народу». Фахівці вважають, що картини А. Іванова мають високу біоенергетичність і мають сильний позитивний психотерапевтичний вплив на здоров'я людей. У ході дослідження було встановлено, що енергетика Іоанна Хрестителя у кілька разів перевищувала енергетику всіх дійових осіб, крім Ісуса Христа, радіус біополя якого понад вісім метрів. Біополі Іоанна Хрестителя - близько п'яти метрів, незважаючи на те, що його постать утричі менша, ніж постать Христа. Вважається, що біополе не пов'язане з розмірами людини, а пов'язане з його особистістю, точніше про те, що думав про свого героя художник у момент творчості.
Багато дослідників живопису в Останнім часомвсе частіше говорять про доведення проникнення нематеріального в реальну матерію. На їхню думку, живопис, як і музика, беруть свою енергію з навколишнього простору. Художник перетворює цю енергію та переносить на полотно. Великі живописці, перебуваючи у стані творчого екстазу, працювали на сильному сплеску біоенергетики, яка через кисть руки переходила на фарбу та полотно з накладенням думок та емоцій майстра. Таким чином, сумарна енергетика випромінювання всіх кольорів та накладена на підсвідомість біоенергетика дають той неповторний магічний ефект лікувального живопису, що сприяє не лише духовному, а й фізичному оздоровленню людини. Творчі люди мають особливий дар: створюючи витвір мистецтва, вони усуваються від пережитого, переосмислюючи його, щоб потім передати на полотні свої почуття, очищеними від дрібниць. Викликані ними переживання, перетворюючись на енергію картин, як радують, хвилюють душу, а й лікують, відновлюють здоров'я.
На думку британських дослідників, похід до психоаналітика сміливо можна замінити походом у картинну галерею. Твори як світового, так і сучасного живопису впливають на психіку людини унікальним чином, вважають фахівці. Вчені провели дослідження, під час якого сканували мозок групі добровольців під час перегляду ними полотен великих художників, таких як Клод Моне та Сандро Ботічеллі. Фахівці зафіксували, що під час перегляду активність мозку була подібна до тієї, що відчуває мозок людини в моменти закоханості. Крім того, виявили дослідники, до крові випробовуваних викидався гормон дофамін, пов'язаний із приємними відчуттями та задоволенням. Причому подібна реакція виникала у піддослідних практично миттєво. Експерти вважають, що результати їхньої науково-дослідної роботи дозволяють стверджувати, що споглядання мальовничих шедеврів може допомогти впоратися зі страхами та занепокоєнням і навіть зменшити болючі відчуття.
У традиційній китайській цігун-терапії є метод, який китайський лікар Шень Цзянь назвав "цигун милування живописом", або "терапією милування живописом". Він здавна базується на відомих методиках із використанням таких засобів, як твори живопису та каліграфії. Середньовічна література Китаю наводить чимало прикладів того, як споглядання полотен майстрів живопису приносило полегшення хворим, які здавались безнадійними. Цей метод використовується китайською медициною і сьогодні. Китайські медики кажуть: «Крім того, що твори живопису та каліграфії просто прикрашають порожні стіни, вони також створюють особливу атмосферу, приносять людям естетичне задоволення, служать засобом розвитку інтелекту та виховання характеру, вироблення дружнього ставлення до оточуючих, що природним чином врівноважує. . Шень Цзянь описує кілька яскравих випадків з лікарської практики, коли хворі так захоплювалися спогляданням картин, що, забувши про все, приходили у стан радісного переживання, внаслідок чого відбувалися нормалізація кровообігу, посилення захисних функцій організму, що й призводило, зрештою, до одужання. Великий Авіценна у своїй знаменитій праці «Канон лікарської науки» також описував залежність між кольором, людським темпераментом та здоров'ям людини.
Починаючи з середини XIX століття європейські лікарі, слідом за лікарями Сходу, стали виступати за застосування споглядання шедеврів живопису як одного з лікувальних і досить результативних методів. Так, в одній з великих лікарень Лондона провели цікавий експеримент. Не тільки коридори та холи, а й лікарняні палати клініки прикрасили різними за жанром та стилем картинами. Через кілька років серед пацієнтів провели опитування, і виявилося, що 80% з них вважають, що живопис покращував їхній настрій і відволікав від проблем зі здоров'ям. В іншій клініці Англії спробували з'ясувати, як впливають шедеври живопису на пацієнтів відділення онкології. Хворих після попередніх тестів розділили на три групи, одна з яких слухала музику, другу оточували картини, а третя проходила звичайний курс лікування. Провівши обстеження, лікарі відзначили значне покращення психологічного стану у хворих, які слухали музику та дивилися на полотна художників. У I групі почуття пригніченості та страху зменшилося на 32%, у II групі – на 18%. Але в тих пацієнтів, які приймали лише ліки, настрій залишився тим самим. Не менш цікавими є результати, отримані в Австралії, в Королівському госпіталі Аделаїди. Девід Еванс провів низку експериментів, застосувавши терапію мистецтвом, і виявилося, що хворим, які отримували лікувальні «дози» музики або живопису, почало вимагатися знеболювальних препаратів менше, ніж раніше. До того ж, у них помітно знижувався кров'яний тиск.
Метод лікування живописом застосовують у Росії. За деякими даними дослідження груп пацієнтів лікарями психоневрологами зазначається, що пейзажі, на яких переважають блакитний, зелений кольори та м'яке сонячне світло, знімають у хворих нервове збудження та допомагають долати стан депресії. Лікарі кажуть: «Справжнє мистецтво завжди дає лікувальний ефект. Воно – відмінний анальгетик».
Цікавими є результати досліджень Леонардо Олазабаля (Більбао, Іспанія), які лягли в основу його лікувальних методик, про що він не раз доповідав на наукових конференціях. Він вважає головною справою свого життя дослідження фізики мікровібрацій у живописі Н.К. Реріха та її сина С.Н. Реріха. Леонардо Олазабаль використовував різні твори живопису, насамперед гірські пейзажі. Про гірські пейзажі Миколи Реріха написано багато. Але для Олазабаля мальовничі твори Реріхов стали предметом природничо дослідження. Виходячи із багаторічного досвіду, він фіксує конкретний лікувальний ефект, пов'язаний із спогляданням полотен. Він пише: «Давайте візьмемо для прикладу картини Миколи та Святослава Реріхів. Можемо взяти картини, на яких зображені просто заходи сонця і світанки, з пагорбами і горами. Проведемо спеціальний тест і побачимо, що ці картини випромінюють найвищі вібрації до 10 тисяч мікронів». Оцінюючи результати, отримані за кілька років, вчений робить висновок: «Живопис М.Реріха має лікувальний терапевтичний вплив, навіть коли ми просто дивимося на його картини. Цей лікувальний ефект однозначно є, хоча для спостерігача є чимось немислимим, невимовним за допомогою слів».
Останнім часом все більше фахівців профільних клінік та центрів психологічної допомогивпроваджують програми з методик лікування живописом. Не вимагаючи великих фінансових витрат, такі програми при правильній організації лікування позитивно впливають на психологічний стан пацієнтів. Ймовірно, що у майбутньому створення у медичних закладах спеціальних кімнат – арт-кабінетів увійде до звичайної практики. Поки лікування малярством не знайшло такого широкого застосування в традиційній медицині, можна стати самому собі доктором і зібрати в домашніх умовах колекцію сучасного живопису. Визначити енергетичний потенціал картини можна як за допомогою фахівців, так і самостійно, з особистих відчуттів. Затримайтеся довше у картини, що уподобалася, подивіться уважно на кольори, сюжет, постарайтеся відчути її енергетику, і якщо картина викликає незрозумілі приємні відчуття, значить, є збіг енергетичних потенціалів, і така картина, перебуваючи в будинку, однозначно дасть лікувальний ефект.