Вчитель: Богданова С.А.
УКРАЇНА, 4 клас.
Тема: РОЛЬ ДІЄСЛА У ПРОПОЗИЦІЇ.
Цілі:
розширювати та уточнювати уявлення про синтаксичну роль дієслова; формувати вміння точно вживати дієслова у мові; розвивати творче мислення; виховувати інтерес до рідної мови.ХІД УРОКУ.
I
Організаційний момент.II
Повідомлення теми та мети уроку.Що без мене предмети?
Лише назви. А я прийду-
Все діятиме.
Летить ракета,
Люди будують будівлі,
Цвітуть сади,
І хліб у полях росте.
Про яку частину мови цей вірш?
Читання вчителем епіграфа, написаного на дошці:
"Дієслово - сама вогнедишна, найживіша частина мови".
А. Югов.
Тема нашого уроку: "Роль дієслова у реченні". Ціль: на основі практичної діяльності визначити роль дієслова в нашій мові.
III
. Хвилина чистописання.На дошці каліграфічно написано речення:
Лера бачила у лісі справжню лисицю.
Щоб відгадати букву хвилини чистописання, граємо у "Пентагон".
1.Це приголосна буква.
2.Вона позначає дзвінкий звук.
3.Звук сонорний.
4.Вона є суфіксом - показником часу дієслів.
5.В даному реченні вона зустрічається 4 рази.
Завдання:
Лист літери - 1 рядок, лист пропозиції - 2-й рядок.
IV
. Повторення про дієслово.1.Гра "Доміно - дієслово".
2Повний аналіз пропозиції, записаного на хвилині чистописання.
V
. Читання твору "Казка про місто Глагольськ та його славних жителів".Під час польотів на планету Морфологія багато уроків поспіль вивчали жителів міста Глагольська, потім кожен з вас написав казку-звіт. Сьогодні ми заслухаємо найкращу роботу.
Казка про місто Глагольськ та його мешканців.
Не в тридев'ятому царстві, не в тридев'ятому державі, а на планеті Морфологія стоїть славне місто Глагольськ.
У центрі міста стоїть палац, в якому живуть два брати-правителі. Одного з них звуть Досконалий, а іншого Недосконалий, а прізвище у них – Інфінітивові.
У місті кілька вулиць з цікавими назвами: вулиця Минулого Часу, вулиця Справжнього Часу, вулиця Майбутнього часу. Дуже цікаві двері в будинках на вулиці минулого часу - всі вони схожі на букву Л.
Жителі цього міста найбільш рухливі та гостинні. Вони постійно щось роблять. Вдень на вулицях міста всі кудись ідуть, тікають, їдуть, летять. Вночі містом ходить тиша. А жителі мирно сопають уві сні та бачать цікаві сни. Вранці вони встають разом із сонечком, роблять зарядку, вмиваються і весело йдуть працювати.
VI
. Спостереження над роллю дієслів у мові.Діти на партах картки з текстами. Тексти вголос читають учні, що виразно читають.
ДЖОДИНКА ВЕСНА.
У лісі все галасують. І тім'ячко привітно дзюрчить. Навколо співають птахи. А він разом із ними радіє та посміхається. Білим проліскам він співає ніжні та добрі пісні. він грає з хвоїнками, що потрапили до нього у гості.
Життя так і кипить у ньому.
ДОДЖИНОК ОСІННЯ.
У лісі все стихло. Птахи відлетіли. Одне тім'ячко залишилося на колишньому місці. Життя вже не кипіло в ньому. Він сумував. Він плакав і тихо стогнав. Потім тім'ячко потяглося до промерзлої трави. Але вона відвернулася від нього: сама ледве дихає.
Джерелу здалося, що всі його відкинули.
Що спільного між текстами?
Чим вони відрізняються?
Яка частина промови допомогла передати настрій кожної розповіді?
Яка роль дієслова у мові?
Висновок: "Дієслово позначає дії предметів. Але ще він може передати настрій, почуття".
VII
. Списування із завданням.Спишіть текст "Джерельце навесні", підкресліть головні члени речення, визначте роль дієслова в реченнях.
Робота в парах – взаємоперевірка.
Перевірка – використання сигнальних карток.
VIII
. Творчі завдання.1. Знайдіть дієслова у реченнях, записаних на дошці, визначте їх морфологічні ознаки. Завдання виконуємо, розділившись на три варіанти за кількістю речень.
У будь-якій балялі пуркалося прирікає ролмо.
На грохорному дигоку куріє зуманол.
Ксоро ужторок заварикає під колякою.
2.Підбір дієслів.
1).Читання пропозиції на дошці:
Грім перекочується, гримить, гуркотить, бурчить, гуркотить.
Дивіться, як багато різних дій може зробити один предмет.
Придумайте і запишіть, які дії може зробити тім'ячко.
Джерело…
IX
. Підсумок.Повернімося до епіграфа уроку. Чи правий Югін, називаючи дієслово найживішою частиною мови? Доведіть.
X
. Рефлексія.Матеріал для уроку.
1.Картки "Доміно-дієслово".
2. Роздаткові картки із текстами.
3. Сигнальні картки.
4.Карта планети Морфологія.
Підготовка до уроку:
Твори "Казка про місто Глагольськ та його мешканців" за підсумками "польотів" на 10-ту планету - планету Морфологія (ТРВЗ).
Пропозиція є однією з основних одиниць синтаксису. Воно є закінченою думкою і може складатися з одного і більше слів. З граматичної точки зору в реченні є члени - головні (підлягає і присудок), а також другорядні (це Яка ж синтаксична роль тієї чи іншої частини мови в реченні? З цим питанням постараємося розібратися нижче: ми розглядатимемо тільки
Синтаксична роль іменника
Як правило, виступає у ролі головного члена пропозиції чи доповнення. Але особливість цієї частини промови у цьому, що може стати будь-яким членом пропозиції. У своїй основній ролі іменники можуть визначатися, наприклад, прикметниками, займенниками, дієприкметниками, з узгодженням у таких категоріях, як рід, число та відмінок. Також іменник може становити синтаксичні конструкції з дієсловами, прислівниками та предикативними словами.
Синтаксична роль прикметника
Найчастіша роль прикметника у реченні - узгоджене визначення, але вона не єдина. Прикметник також може виступати як підлягає або іменна частина складового присудка. Для прикметників у короткій формі характерно виступати лише у ролі присудка.
Синтаксична роль прислівника
Звичайною роллю прислівника є обставина - способу дії, часу, місця, причини, мети, міри та ступеня. Однак іноді воно може бути присудком. Є окрема група прислівників, які у пропозиції грають роль союзних слів.
Синтаксична роль дієслова
Дієслово зазвичай виступає у ролі присудка. Інфінітив (якщо не пам'ятаєте - це також може входити до складового присудка, або бути підлягає, доповнення, визначення, обставина).
Синтаксична роль причастя
Причастя має ті ж граматичні властивості, що і прикметник, тому в реченні нерідко виступає як узгоджене визначення. Однак його спорідненість з дієсловом також дозволяє причастю в деяких випадках бути іменною частиною складового присудка, але це характерно тільки для коротких форм. Крім того, причастя із залежними словами утворює так званий який, будучи неподільною конструкцією, може бути практично будь-яким другорядним членом.
Синтаксична роль дієприслівника
Дієпричастя у реченні виступає лише обставиною. Проте у складі може стати іншим другорядним членом пропозиції, але важливо пам'ятати у тому, що оборот сприймається як єдине ціле.
Синтаксична роль займенника
Роль займенника безпосередньо залежить від цього, якого розряду воно належить. Оскільки різноманіття займенників дає їм широкі можливості, можуть виступати як підлягає, присудка, визначення і доповнення - залежно від контексту.
Синтаксична роль чисельного
Числівники в реченні можуть бути як підлеглим і присудком, так і визначенням або обставиною часу. Як бачимо, нічого складного.
Допишіть закінчення дієслів, визначте роль дієслів у речення.Вкажіть час, відмінювання дієслів.
Рибний лов дає чудову зарядку. Встаєш рано-вранці, вихід... на зорі і кроку...
кілька кілометрів пішки, поки не дістався до річки. По тілу пробігу… легке тремтіння. Але ось піднімаюся… зоря.
Заіскриться росинки, застряг... коники, запах... кашкою. А в небі заливався веселий жайворонок.
На риболовлі звичка ... до спеки і холоду, до дощів, до того, що промока ... наскрізь і висихає ... на вітрі, що постіль служить ... трава, а дахом - зоряне небо. Природа на риболовлі розкриває. ..ся перед людиною у всій її красі, різноманітності та могутності. Вигляд..., почуття... красу і заряджа...ся могутньою енергією на весь день.
Найдавніша зі знайдених під час розкопок арф була зроблена справжнім майстром.
Морфологічний аналіз слова- Розбір слова по значним морфологічним одиницям (морфем). Наприклад, розбираючи іменник, потрібно вказати: його початкову форму, власне воно або загальне; конкретне, абстрактне, речове або збірне; а також рід, число, одухотвореність, відмінювання, число, відмінок і синтаксичну роль у цій пропозиції.
Зразок морфологічного розборудієслова: танцював - дієслово, танцювати несов. вид, I спр., перехідн., непог., виявить. накл., прош. вр., од. ч., чоловік. р., (хлопчик) танцював (внизу підкреслити двома лініями) - просте дієслівне присудок.
Наведи приклади пропозицій, в яких вжито іменники, що мають форму тільки однини або множини. 6. Якими членамиПропозиції можуть бути іменники? Покажи на прикладах. 7. Назви постійні та непостійні ознаки дієслова. 8. Яку роль грають дієслова у реченні? 9. На які групи поділяються службові частини мови? Яка їхня роль у пропозиції? Покажи на прикладах. 10. Як називаються великі групи слів, які мають загальне грамотне значення (приклад, придмет, ознака придмету і т п), однаково змінюються і утворюються і виступають у ролі тих самих членів речення?
Написати 3 речення з дійсним способом дієслова, 3 речення з умовним способом і 3 речення з наказовим способомдієслів.
Тільки, щоб вийшло 9 розумних і великих (середніх) пропозицій))) Будь ласка))
5.випишіть дієсловадосконалого вигляду.
1) Віддзвонили з дахів краплі.2) З пагорбів
побігли галасливі потоки. 3) Помутніли чисті снігові води.
дощі м непочаті кучугури.5) Під снігом біжить водиця, а під корою беріз і кленів таємно рушив сік.6) Випрямляються і звиваються у візерункову
в'язь розлогі гілки.
6.Підберіть і запишіть до дієслов з пропозиції 4 видову пару.
7.Визначте тему та ідею тексту.Запишіть.
8.Озаголовьте текст.
9. Розкажіть про свої спостереження за
настанням весни. (5-6 пропозицій).
§ 1 Що таке дієслово
Що таке дієслово
Що без мене предмети? Лише назви.
А я прийду – все в дію прийде.
Літить ракета. Люди будують будинки.
Цвітуть сади, і у полі хліб росте.
Так може сказати про себе дієслово. Цей урок буде присвячений дієслову, ми поговоримо про його роль у реченні, у промові і дізнаємося, яким чином пишуться дієслова з негативною часткою не.
За старих часів слово «дієслово» означало мову взагалі. Одна зі слов'янських азбук називалася глаголицею, назва походить від слова «дієслов». У словнику В. Даля наводиться таке визначення цього слова: «Дієслово – це словесна мова людини, розумна мова, мова». В даний час це слово втратило своє первісне значення, і тепер дієсловом називають одну з частин мови в російській мові.
Дієслово займає друге місце за частотою вживання, поступаючись першим іменником. Якщо в реченні іменник позначає предмет, то дієслово позначає дію предмета. Тобто дієслово завжди «розкаже», що робить іменник. Все, про що ми говоримо, читаємо, пишемо, «оживає» завдяки дієсловам, важко переоцінити їхню роль у російській мові.
Дієслово - це самостійна частина промови, яка позначає дію предмета чи його стан і відповідає питанням що робити? чи що зробити?
Наприклад: Учень читає вірші. Дощ (що робить?) стукає по дахах. Сніг (що зробив?) розтанув.
Дієслово також може означати:
r конкретні дії живих істот та неживих предметів, наприклад: читати, грати, дзюрчати;
r ставлення, наприклад: дорівнювати;
r явища природи: світати, темніти;
r властивості: кульгати;
r фізичний чи душевний стан людини: хворіти, переживати, радіти тощо.
Дієслова, які відповідають на запитання що робити? що зробити? - це дієслова невизначеної форми, їм не можна визначити вищезгадані категорії.
Розрізняють дієслова сьогодення, минулого і майбутнього часу. Точкою відліку часу дієслова є момент промови самого.
r Дієслова сьогодення позначають дію, яка відбувається в момент промови того, хто говорить, і відповідають на запитання що робить? що роблять?
Наприклад: Хлопці (що роблять?) садять дерева.
r Дієслова часу, що минув, позначають дії, які відбулися до моменту промови, і відповідають на запитання що робив? що зробив?
Наприклад: Хлопці (що зробили?) посадили дерева.
r Дії, які відбудуться після моменту промови, позначаються дієсловами майбутнього часу та відповідають на запитання, що зробить? що робитиме?
Наприклад: Хлопці (що зроблять?) посадять дерева. Хлопці (що робитимуть?) садитимуть дерева.
Оскільки дієслово в реченні завжди пов'язане питанням з іменником або займенником, то категорії числа та особи йому «доводиться позичати» у цих частин мови.
Наприклад, у теперішньому та майбутньому часі:
r Дієслова 1 особи єдиної та множиниузгоджуються з займенниками я, ми – я читаю, ми пишемо.
r Дієслова 2 особи однини і множини - з займенниками ти, ви - ти читаєш, ви пишіть.
r Дієслова 3 особи однини і множини - з займенниками він, вона, воно, вони - він читає, вона читає, вони читають.
У минулому часі дієслова 3 особи однинизмінюються за родами: він читав, вона читала, воно світило.
Дієслова бувають двох видів:
r Дієслова досконалого виду позначає дію, яка вже закінчена або буде обов'язково закінчена, і відповідають на питання що зробити? що зробить? що зробив?
Наприклад: свічка (що зробила?) догоріла.
r Дієслова недосконалого виду позначають дію, яка не закінчена і надалі не буде завершена, і відповідають на запитання що робити? що робить? що робив? що робитиме?
Наприклад: свічка (що робить?) горить.
§ 3 Написання частки НЕ з дієсловами
У дієслів не буває прийменників. Але поруч із дієсловами нерідко вживається негативна частка «не».
Частинки – це службові частини мови, які вносять додаткові смислові відтінки у пропозицію.
Частка "не" надає дієсловам, а також всій пропозиції негативний зміст.
«Ні» з дієсловами завжди пишеться окремо.
Поет Віталій Агафонов присвятив цьому правилу такий вірш:
Дієслово дуже подобається все робити дуже жваво.
Частка «ні» - красуня, але так вона лінива!
Вона не ходить, не сидить, не шиє, не жне, не пише,
Книжок не читає, не співає.
Іншим працювати не дає.
Дієслово ж, не люблячи неробства, з часткою пишеться окремо.
Виняток становлять дієслова, які без «не» не вживаються.
Наприклад: ненавидіти, не злюбити, обурюватися, неволити, дивуватися і т.д.
§ 4 Роль дієслова у реченні
У реченні дієслово є присудком. Разом із підлягаючим вони утворюють граматичну основу речення.
§ 5 Короткі підсумки уроку
Отже, дієслово - це самостійна частина мови, яка позначає дію чи стан предметів, відповідає питанням що робити? чи що зробити? і в реченні є присудком. Не з дієсловами пишеться окремо, винятком є слова, які цієї частки не вживаються. Частка "не" надає дієсловам, а також всій пропозиції негативний зміст.
Список використаної литературы:
- Довідковий посібник із російської мови. О.В. Узорова, Є.А. Нефьодова. ЗАТ "Прем'єра", 1999.
- Поурочні розробки з російської. О.М. Крилова, Л.Ю. Самсонова. Іспит, М.:2008.
- Вчимося граючи. В. Воліна. Нова школа, М: 1994.
- Вчимо російську із захопленням. О.Є. Жирейко, Л.І. Гайдіна, А.В. Кочергіна. "5 за знання", М.: 2005.
Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com
Підписи до слайдів:
Презентація РОЛЬ ДІЙДЕНЬ У МОВІ, В ПРОПОЗИЦІЇ. Граматичні ознаки дієслова. Підготувала: Кохан І.Ф., учитель початкових класівМБОУ ЗОШ №1 м.Суража
Девіз уроку: «Вчися, кмітай, активніше будь і до знань відкриєш шлях!»
«Слово дорожче за діаманти, перли і злата.» К.Д.Ушинський.
Тема уроку Дієслово. Роль дієслів у реченні, у промові.
Цілі уроку. Дізнатися про походження слова дієслово. Виявляти смислове навантаження дієслів у тексті. Узагальнювати та класифікувати дієслова за граматичними ознаками.
Правила роботи у групах. Разом не важко, Разом не тісно, Разом легко І завжди цікаво.
Дієслово-це самостійна частина мови, яка позначає дію предмета та відповідає на питання що робити, що зробити? Дієслово змінюється часом, особам і числам. У реченні є головним членом пропозиції – присудком.
План тексту.
Робота в парах:
Самоперевірка. Задрімали зірки золоті, Затремтіло дзеркало затону. Брехне світло на заводі річкові І рум'янить сітку небосхилу. Усміхнулися сонні берізки, Розтріпали шовкові коси. Шелестять зелені сережки, І горять срібні коси. У тина заросла кропива Обрядилася яскравим перламутром І, хитаючись, шепоче пустотливо: «З доброго ранку!»
самостійна позначає питання роль не час л,рід особа, число
Б.Пастернак сказав: «Жити, думати, відчувати, любити, робити відкриття».
Домашнє завдання. Упр.7, стор. 109 Червоні, сині картки-завдання 1. Зелені картки – завдання 1,2
Сьогодні на уроці дізнався, відкрив для себе… навчився… можу похвалити себе та своїх однокласників за…
Джерела: http://i004.radikal.ru/1103/d6/6c9527db1fac.png рамочка http://i070.radikal.ru/1005/25/c106eb1c9e19.png сова серед книг http://web-workspace.ru/ uploads/posts/2011-04/1302382775_5tu9lsencqknrmo.jpeg маркер http://forum.materinstvo.ru/uploads/1254137775/post-35249-1254217825_thumb.png квіти, глоб
Попередній перегляд:
Тема урока: Роль дієслів у реченні, у промові.Граматичні ознаки дієслова.
Цілі:
знання:
знати походження слова «дієслово», знати невизначену форму дієслова, її особливості та суфікси, знати роль дієслова в тексті, реченні, знати правило правопису НЕ з дієсловами, знати смислове значеннячастки НЕ для дієслів.
розуміння:
знаходити дієслова у тексті, пояснювати смислове навантаження дієслова у реченні, у тексті, пояснювати роль дієслова у реченні, у тексті, розуміти назву невизначеної форми дієслова, розповідати відоме про дієслово за запропонованим планом.
застосування:
записувати речення, використовуючи правило правопису НЕ з дієсловами, ставити дієслово у невизначену форму, виділяти суфікс.
аналіз:
аналізувати текст з погляду смислової ролі дієслів, аналізувати текст з погляду смислової ролі дієслів з часткою НЕ.
синтез:
складати розповідь за планом «Що ми знаємо про дієслово»
Заплановані результати: предметні та метапредметні (УУД), на формування яких спрямована робота на даному уроці.
Предметні:
- систематизувати знання про дієслово, як частини мови;
- знати походження слова «дієслово», знати невизначену форму дієслова, її особливості та суфікси, знати роль дієслова в тексті, реченні, знати правило правопису НЕ з дієсловами, знати смислове значення частки НЕ для дієслів
- оволодіння нормами російської літературної мови, розвиток уміння усвідомлено вживати дієслова у мові.
- здатність контролювати свої дії, перевіряти сказане та написане.
Метапредметні (УУД
)Пізнавальні: загальнонавчальні (уміння порівнювати), встановлювати аналогії; узагальнювати, вчити виділяти суттєві ознаки дієслова.
Регулятивні: здатність приймати та зберігати навчальну мету та завдання, планування, контролювати та оцінювати свої дії.
Комунікативні:
- враховувати різні думки, вміння співпрацювати;
- вміти формулювати власну думку та позицію;
- будувати монологічне висловлювання, мати діалогічну форму мови.
Особистісні:
- розвиток самостійності;
- розвивати увагу, сприйняття, вміння спостерігати та робити висновки.
Хід уроку
1. Мотивація.
У нас сьогодні гості, привітайте їх. (Слайд1.)
Ось настала довгоочікувана весна. Березень-початок пробудження природи. Все більше тішить нас лагідне сонечко. Сьогодні воно засяяло і в нас у класі. Усміхніться один одному, посміхніться мені. Адже добра посмішка зміцнює здоров'я, піднімає настрій, сприяє спілкуванню. А у нас сьогодні буде непростий урок, а урок-дослідження.
Як ви вважаєте, що означає словодослідити? (вивчати, дізнаватися щось нове).
Прочитайте девіз нашого уроку:(Слайд 2)
«Вчися, кмітай, активніше будь і до знань відкриєш шлях!»
Сьогодні на уроці потрібно:
Думати, міркувати, говорити, мислити.
Що дано людині для передачі своїх думок, почуттів, істини та натхнення іншим людям? (слово)
Російський педагог К.Д.Ушинський писав:(Слайд 3)
«Слово дорожче за діаманти, перли та злата».
Як ви розумієте цей вислів?
(У російській мові величезна кількість слів, за допомогою яких ми можемо вільно говорити, писати. Словом можна підбадьорити, підтримати, а можна і вбити.)
2. Актуалізація знань.
1.Мовна розминка.
На дошці слова
По, сонечко, ясн.му, лучист.е, небу, вес.л.
Використовуючи слова складіть речення.
Чи легко було складати пропозицію? Чому?
Слова якої частини мови не вистачає у цій пропозиції?
Підберіть дієслово, що підходить за змістом.
Запишіть речення.
По ясному небу весело пливе променисте сонечко.
Поясніть орфограму.
Виконайте синтаксичний аналіз цієї пропозиції.
Розберіть частинами мови.
3.Визначення теми уроку та цілей.
1) Введення у розділ.
Якось однієї частини промови запропонували відповісти на запитання анкети. Послухайте запитання-відповіді та здогадайтеся про яку частину мови піде розмова.
1) Що ви найбільше любите?
Люблю діяти.
2) Що ви найбільше не любите?
Не люблю прийменники і відому частинку.
3) Що б ви побажали хлопцям?
Щоб російська усі хлопці
На п'ятірку знали
На листі та в розмові
Нас уживали.
Якій частині промови запропонували відповісти на запитання анкети?
Дієслово?
Правильно, це частина мови дієслово.
2)Визначення теми уроку.
Визначте тему нашого уроку.
Дієслово. Роль дієслова в реченні, в мові.(СЛАЙД4)
Давайте визначимо цілі нашого уроку. (Слайд 5)
Як ви вважаєте, чи є питання про дієслово, на які ми не знаємо, як відповісти?
Тоді маю питання!
Що означає слово дієслово?
Відповідь це питання ми знайдемо у тексті, що лежить перед вами. Прочитайте.
«Дієслово- незвичайна частина мови. Незвичайна вона вже своєю назвою.
Слово дієслово запозичене зі старослов'янської мови, де воно мало значення «слово, мова», «дієсловити» означало говорити…
Федір Іванович Буслаєв, відомий російський учений-лінгвіст, так пояснює цей термін: «Дієслово є старовинне промову і означає теж, що слово: отже дієслово є все те, що говорить, що говорить про предмет; тому-то дієслово і буває присудком?»
Слово дієслово поступово втратило старе значення. Тепер це назва однієї частини мови.
То чому ж ця частина промови отримала таку назву?
У сучасній російській мові є словорозголошувати.
Спробуйте здогадатися, що воно означає?
Давайте перевіримо за тлумачним словником.
Виберіть ключові слова, які стосуються теми нашого уроку.
Предмет, частина мови, яка, дія предмета, що робити?, хто?, що зробити, ознака предмета
Використовуючи ключові слова, дайте визначення дієслова.
Щоб перевірити свої знання про дієслово, проведемо дослідницьку роботуу групах.
Давайте згадаємо правила роботи у групах.(Слайд6)
Кожна група має завдання. Виконайте його та зробіть висновок.
Завдання 1 групі.
Розділіть слова на три групи та зробіть висновок.
Прийшла, йде, підійде, цвіте, засвищуть, потекли.
Завдання 2 групі.
Розділіть слова на групи. Зробіть висновок.
Іду, підійдеш, засвищуть, потекли, цвітуть, співаю,
Завдання 3 групі.
Розділіть дієслова на 2 групи. Зробіть висновок.
Іде, дивляться, співають, ідуть, дивиться, співає
Завдання 4 групі.
Розділи слова на 3 групи, Зробіть висновок.
Грав, бігла, грала, бігла, грала, бігла
Завдання 5 групі.
Розкрий дужки. Зроби висновок.
(не) взяв, (не) з'їв, (не) приніс, (не) вмів, (не) розцвів
Завдання 6 групі.
Виділіть у реченні граматичну основу. Зробіть висновок.
По дорогах весело дзюрчать весняні струмки. Весело зацвірчали спритні горобці.
На слайді правило.
Дієслово-це самостійна частина мови, яка позначає дію предмета, відповідає на питання що робити? що зробити?.
Дієслово змінюється часом, особам і числам.
У реченні є головним членом пропозиції-присудком.
Це який текст? (Науково-навчальний)
Скільки частин у тексті?
Поставте запитання до кожної частини.
У нас вийшов план.
План.
1.Що таке дієслово?
2.Як змінюється дієслово?
3.Чим є дієслово у реченні?
Переказ за планом
Фізмінутка.
3. Застосування знань практично.
4)Роль дієслова у мові, реченні.
А тепер хлопці ми з вами дізнаємось, яку роль грають дієслова в мові.
Про що може йтися в тексті, до якого виконано ілюстрацію?(Слайд 7)
Хто дізнався про цей твір?
Виконаємо вправу 231. Прочитайте завдання до цієї вправи?
Робота у парах.
Які дієслова ви наголосили?
Який це текст? (Текст оповідання)
Чому? (Ключовими словами є дієслова).
Яке змістове навантаження несуть дієслова у цьому тексті?
(читальне сприйняття рухається від дії до дії.)
Давайте подивимося за допомогою якихось частин промови С.Єсенін малює картину літнього ранку у вірші «З доброго ранку!».(Слайд 8)
Прочитайте вірш упр.232
За допомогою дієслів.
У якому значенні вживаються ці дієслова? (переносному)
Як вони характеризують неживі предмети? (як живі істоти)
Як називається такий прийом у літературі? (уособлення)
Виконуємо це завдання по рядах.
1 ряд працює з 1 строфою, 2 ряд -2 строфа, 3 ряд - 3строфа.
Поспішайте, підкресліть граматичну основу.
Самоперевірка
Якими членами речення є дієслова?
Поясніть, що з'єднує союз і в реченні, що розділяє кома в реченнях
Диференційована робота за картками.
У кожного на парті лежать картки певного кольору. Виконайте завдання.
1картка.
У дієслів визначити час, обличчя та число.
Все яскравіше пригріває березневе сонце. Під його променями тане сніг. Задзвеніла під вікнами на різні голоси кришталева крапель. Скоро дорогами побіжать струмки.
2 картки.
Вставити відповідні за змістом дієслова.
Все яскравіше …….березневе сонце. Під його променями ….. сніг. ……під вікнами на різні голоси кришталева крапель. Незабаром по дорогах .....Ручки.
3 картка
Використовуючи дієслова скласти розповідь про весну.
Пригріває, тане, задзвеніла, побіжать.
5.Іто г уроку.
Дивовижна частина мови дієслово! Використовуючи опорні слова складіть розповідь про дієслово.
Самостійна
Позначає
Запитання
Роль
Не
Час
Л, рід
Особа та число
Б.Пастернак сказав: «Жити, думати, відчувати, любити, чинити
відкриття». (Слайд 9)
Слова якої частини мови використав Пастернак у своєму висловленні?
Як ви думаєте, чи всі відкриття про дієслово ми з вами зробили сьогодні на уроці?
Звичайно ні, адже дієслово - найбільш вогнепишна, найживіша частина мови.
І з ним знайомитись ми продовжимо на наступному уроці.
6. Домашнє завдання.(Слайд10)
Упр.7, стор. 109 (диференційовано)
7.Рефлексія.
Ви чудово попрацювали на уроці, і на згадку про нього я дарую вам листочки, адже весна вже на порозі, і якщо у вас все вийшло, ви можете прикріпити свої листочки на дерево під назву дієслово.