Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com
Підписи до слайдів:
Е.І.Чарушін "Страшна розповідь" 2 клас УМК «Школа Росії» Вчитель: Зяблікова Н.А. МБОУ ЗОШ №85 Сормівського р-ну, Н.Новгорода
Мета уроку: познайомити дітей із творчістю Е.І.Чарушіна; розвивати навички виразного, безпомилкового читання; вчити ділити текст на смислові частини та озаглавлювати їх; прищеплювати любов до природи, привчати дбайливо ставитись до неї.
Чарушин Євген Іванович (1901-1965) Народився на Уралі у сім'ї архітектора; З дитинства почав створювати портрети, як мальовничі, і словесні; Закінчив Ленінградську академію мистецтв; Ілюстрував книги М. Прішвіна, С. Маршака, Д. Мамина-Сибіряка; У 1930р. вийшла його перша розповідь.
«Я ріс із олівцем та пензлем у руках». Дитячі роки
Художник - анімаліст «Я привчився з дитинства розуміти тварину – розуміти її рух та міміку. Мені навіть якось дивно бачити, що деякі люди зовсім не розуміють тварину. »
Чому він так називається? Чи можна за назвою припустити, про кого чи про що йтиметься? Відгадайте загадку: Ось голки та шпильки Вилазять з-під лави. На мене вони дивляться, Молока хочуть.
Стемніло - Неголосно - Шльопає - Словникова робота настав вечір тихо тупає
приміщення між житловою частиною будинку та ганком у сільських хатах. СЕНІ
приміщення в будинку, що служить коморою. ЧУЛАН
Читай цілими словами. Залишилися залишилися Стем-не-ло стемніло Постіль-ки постільки Лю-до-е-дів людожерів Кро-ко-ди-лов крокодилів За-кри-лися закрилися
Тест 1. Хлопчиків звали Шура та Петя. 2. Без мами та тата діти не лягали спати. 3. У темряві по стіні повзав-шурхотів тарган. 4. Від страху Петя кинувся до Шури на ліжко. 5. У кутку згорнувся кулькою їжачок. 6. Діти дали молока у блюдце та шматочок яблука. 7. Їжачок залишився жити з хлопцями влітку на дачі. + - - + + - +
Відповідай на запитання до тексту. Казку чи розповідь прочитали? Чому хлопчики опинилися вдома самі? Що налякало дітей? Як Щура та Петя вмовляли себе не боятися? Як поводився їжачок, коли його шукали?
План оповідання. Залишилися самі. Нам не страшно... Хтось тупить ногами... Прийшли тато з мамою. Їжачок жив на дачі все літо.
За темою: методичні розробки, презентації та конспекти
Презентація є супроводом до уроку літературного читання на тему: "Сталеве колечко.Казка чи розповідь?".
Презентація до уроку літературного читання з розповіді В.А.Осеєвої "Чарівне слово"
Невелика презентація коротко знайомить із письменницею В.О.Осеєвою і дає можливість учням порівняти вчинки Павлика до і після зустрічі зі старим.
Презентація до уроку Літературне читання Тема. Байки І.А. Крилова 4 клас
Презентація до уроку Літературне читання Тема. Байки І.А. Крилова 4 класl Що таке байка? Мораль Соотнеси знайомі байки І.А. 6 століття...
Євген Чарушин
Страшна розповідь
Хлопчики Шура та Петя залишилися самі.
Вони жили на дачі - біля самого лісу, у маленькому будиночку. Цього вечора тато та мама у них пішли до сусідів у гості.
Коли стемніло, Шура і Петя самі вмилися, самі роздяглися і лягли спати у свої ліжка. Лежать і мовчать. Ні тата, ні мами немає. В кімнаті темно. І в темряві по стіні хтось, повзає - шарудить; можливо - тарган, а може бути - хто інший!
Шура і каже зі свого ліжка:
- Мені зовсім не страшно.
- Мені теж зовсім не страшно, - відповідає Петя з іншого ліжка.
– Ми злодіїв не боїмося, – каже Шура.
- Людожерів теж не боїмося, - відповідає Петя.
- І тигрів не боїмося, - каже Шура.
– Вони сюди й не прийдуть, – відповідає Петрик.
І тільки Шура хотів сказати, що він і крокодилів не боїться, як раптом вони чують - за дверима, в сінях, хтось тихо тупає ногами по підлозі: топ... топ... топ... шльоп... топ... топ....
Як кинеться Петя до Шури на ліжко! Вони затулилися з головою ковдрою, притулилися один до одного. Лежать тихо-тихо, щоб їх ніхто не почув.
- Не дихай, - каже Шура Пете.
- Я не дихаю.
Топ... топ... шльоп... шльоп... топ... топ... шльоп... шльоп...
А через ковдру все одно чути, як хтось за дверима ходить і ще пихкає на додачу.
Але тут прийшли тато з мамою. Вони відчинили ганок, увійшли до будинку, запалили світло. Петя та Шура їм все розповіли. Тут мама з татом запалили ще одну лампу і почали дивитися по всіх кімнатах, у всіх кутках. Немає нікого.
Прийшли у сіни. Раптом у сінях уздовж стіни хтось як пробіжить у куток... Пробіг і згорнувся в кутку кулькою. Дивляться - та це їжачок!
Він, мабуть, із лісу заліз у будинок. Хотіли його взяти в руки, а він сіпається і коле колючками. Тоді закатали його в шапку і віднесли до комори. Дали молока у блюдце та шматок м'яса. А потім усі заснули. Цей їжачок так і жив із хлопцями на дачі все літо. Він і потім пихкав і тупав ногами ночами, але ніхто вже його не боявся.
Е. І. Чарушин. «Страшна розповідь»
Робота Прімо Леві, якщо це людина, є одним із найбільших літературних творів 20 століття. Свідчаючи про найбільший злочинний досвід історії, автор увійшов у лінію найбільшого. Ми організуємо наше відображення у чотирьох частинах. Ми побачимо в першій частині, що свідчення було необхідне для Прімо Леві, потім у другій частині ми вивчимо труднощі свідчень, потім у третій частині ми поговоримо про написання свідчення і, нарешті, у четвертій та останній частині, ми вивчимо наслідки цього свідчення.
«Кадуйська середня загальноосвітня школа №1»
Якими пропозиціями насичено вірш?
Чому їх так багато? або Що приховують вони? ( таємницю, загадку )
Автор вважав за краще постійну інтроспекцію в розумі оповідача, дозволяючи читачеві повністю ототожнювати себе з характером, бачачи тільки те, що бачить оповідач, мати відчуття життя на своєму боці. Але він часто виявляється обеззброєним фактами. Зрештою, оповідання, схоже, має деякі поетичні аспекти. Адорно сказав, що після Аушвіца "більше не можна писати вірші". Леві не дотримувався такої думки: Мій досвід доводить протилежне. Ключове питання: чи справді поезія має сенс у серці нацистського концентраційного табору?
Як відповісте на запитання Сергія Погорєловського:
Хто в глушині твоїй таїться?
Що за звір? Який птах?
Так, хлопці, ви багато назвали тварин, але лише один із них є героєм нашого твору (назвали багато тварин, але одного забули), а хто він ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Сам він круглий, а не м'яч,
Рота не видно, а кусач,
Приклад відгуку про твори Чарушіна Страшна розповідь
Прімо Леві особливо вражає тим, як він репрезентує ці події. Насправді тон голосу оповідача, іноді іронічний, часто сповнений смутку, але завжди теплий і зважений, створює разючий контраст зі звірством повідомлених подій. Поетичний аспект відчувається, наприклад, із воскресінням Божественної комедії Данте. Зрештою, ця розповідь автоматично є історичним свідченням. Розповідь по всій книзі розповідає про історичні факти, як вони мали місце. Це свідчення має автобіографічний аспект, воно реагує на мотивацію, на те, щоб розповідати іншим про сумну істину, її правду.
Голою ручкою не візьмеш,
А зветься це... (їжак)
Полежала між ялинками
Подушечка з голками.
Тихонечко лежала,
Потім раптом побігла.
Молодці впоралися із завданням. Отже, герой нашого твору – їжак. ( слайд )
А що ви знаєте про їжачка?
Андрій Зеленін приготував для вас повідомлення про це дивовижне звірятко.
Прімо Леві звертається до читачів із проханням переконати та виправдати свою компанію. Вивчивши різні аспекти історії, ми можемо поставити під сумнів її наслідки як для читачів, так і для самого автора. Наслідки цього свідчення автора чи читачів не збігаються. Але ми також можемо поставити питання, які були наслідки, якщо це людина в літературі. По-перше, наслідки написання цього свідчення були для автора насамперед визволенням. Прімо Леві відчув необхідність написати про те, що він жив у таборі Освенцім.
Писати було йому надією на виживання. Більше того, було моральною справою сказати правду, йому важливо, щоб його читачі розуміли, щоб не повторювати помилок минулого. Для Прімо Леві писемність була також засобом обміну з іншими людьми, яких у таборі не вистачало, де було все для себе. Нарешті, розповісти, що цей епізод його життя був великим визволенням для Прімо Леві, бо відчував глибоку провину через те, що вижив. Він закінчить свої дні, без сумніву, приголомшений вагою пам'яті та виною.
Ну а тепер треба дізнатися, в якому творі живе наш герой. Для цього візьміть картки жовтого кольору.
(Слайд)
М. Рубцов“Хитрий Лис та розумна Качечка”
М. Пришвін
“Страшна розповідь”
В. Бівнки
“Хлопці та каченята”
Є. Чарушин
"Про зайця"
Потім наслідки свідчень читачів були різноманітними. Звертаючись безпосередньо до читача, Леві мала на меті передати жорстоку істину концентраційних та нищівних таборів. Він мав передусім моральну мету. Таким чином, через читання Якщо людина, яку читачі дізнаються про жах нацистського режиму і, таким чином, не припуститься тих же помилок і більше не буде чинити ті ж злочини. Це також спосіб не забувати. Щоб історія не повторювалася, необхідно повідомити все, що сталося в таборах, і передати наступним поколінням пам'ять про євреїв, які загинули в концентраційних таборах.
Обґрунтуйте свою відповідь, встановивши зв'язок між твором та автором. ( робота зі слайдом)
Значить, тема нашого уроку буде... ( робота зі слайдом ) (“ Страшна розповідь” Євген Іванович Чарушин)
Які завдання ми визначимо для себе використовуючи опорні слова? ( слайд )
Познайомитись... ( робота зі слайдом ) (Зі відомостями з біографії Є. І. Чарушіна).
Вчитися правильно ... (і виразно читати його твір "Страшна розповідь").
Проаналізувати ... (новий твір).
IV. Робота на тему уроку .
Ну, а зараз ми перейдемо до першого завдання уроку та дізнаємося про життя Євгена Чарушіна. (Слайд) Ваші однокласники підготували для вас повідомлення
1. Біографічні відомості про Є.Чарушін.
(Сущева П.)
Євген Іванович Чарушин народився м. В'ятці (нині Кіров) 11 листопада 1901 року у сім'ї відомого російського художника – архітектора. Батько його багато подорожував і часто брав із собою синочка. Перші уроки спостережливості були отримані у цих подорожах лісовим краєм.
(Сазонова Т.)
Батько дав хлопчику перші навички малювання. Мати, Любов Олександрівна, прищепила синові смак музики, навчила його розуміти природу. Хлопчик дуже любив тварин. У хаті Чарушиних водилися кішки, собаки, кролики, козлики. На день народження батько синові дарував книги про природу. Ці книги Женя читав запоєм. Він уявляв себе великим мандрівником, знаменитим вченим і безстрашним ватажком індіанців. А потім брав олівець чи пензель та малював джунглі, полювання, індіанців на конях.
(Лазарєва Олена)
Особливо добре Женя малював звірів та птахів, про яких прочитав у книгах та яких бачив у житті. До Чарушина популярність прийшла як до художника – ілюстратора. Він ілюстрував книги Пришвіна, Біанки, Маршака, Горького. Пізніше він почав писати розповіді про тварин, та їхні звички.
2. Ми познайомимося з розповіддю, яка називається не зовсім звичайно – «Страшна розповідь». Зізнаюся, що прочитавши назву, я трохи злякалася, але потім...,А що потім ми з вами дізнаємося.Давайте зробимо прогноз.
«Стратегія ключових слів» Подивіться на екран.Перед вами опорні слова з оповідання.
залишилися самі;
біля самого лісу;
ні тата, ні мами;
темно;
не страшно, не боявся;
хтось тупає;
закрилися з головою;
притиснулися один до одного;
прийшли (батьки);
запалили; їжачок
Які почуття виникають у вас під час читання цих рядків?
- Чи було вам колись страшно?
– Спробуйте припустити, про що може йтися?
– Чи можна за назвою оповідання визначити, чи буде вона жартівливою, смішною, серйозною, повчальною?
- А щоб перевірити та уточнити свої припущення ми маємо провести «діалог з автором» через текст. Адже читання – це спілкування з автором не безпосередньо, а через текст, який він створив.
3. Робота з текстом під час читання :
а) Стадія осмислення. Первинне знайомство із твором.
Давайте перевіримо, чи підтвердилося щось із наших припущень.
(Читання тексту вчителем)
З'ясовуємо яке з припущень підтвердилося.
4. Фізмінутка
Б) «Читання вголос із зупинками» та аналіз тексту.
Хлопчики Шура та Петя залишилися самі. Вони жили на дачі – біля самого лісу, у маленькому будиночку. Цього вечора тато та мама пішли в гості.
Чому хлопчики залишилися самі?
Коли стемніло, Шура і Петя самі вмилися, самі роздяглися і лягли спати у свої ліжка. Лежать і мовчать. Ні тата, ні мами немає. В кімнаті темно. І в темряві по стіні хтось повзає – шарудить.
- Скільки років було хлопчикам? Чи великі вони чи маленькі? Які слова це підтверджують?(Самі вмилися, самі роздяглися, лягли спати у свої ліжка)
Хто може по стіні повзати?
Як ви вважаєте, діти відразу заснули?
Уявіть, що ваші батьки пішли і ви лягли спати зі своїм братом чи сестричкою, і вам не спиться, що б ви стали робити? (розмовляти)
Прочитайте розмову хлопчиків.
Шура і каже зі свого ліжка:
- Мені зовсім не страшно.
- Мені теж зовсім не страшно, - відповідає Петя з іншого ліжка.
– Ми злодіїв не боїмося, – каже Шура.
- Людожерів теж не боїмося, - відповідає Петя.
– І тигрів не боїмося, – каже Шура.
– Вони сюди й не прийдуть, – відповідає Петрик.
Про що говорили діти?
Насправді, їм було страшно?
І тільки Шура хотів сказати, що він і крокодилів не боїться, як раптом вони чують - за дверима, у сінях, хтось тихо тупає ногами по підлозі: топ… топ… топ… шльоп… шльоп… топ. .. топ....
Словникова робота (по ходу читання): (Слайд)
Що таке сіни? (Показую зображення сіней. СЕНІ – приміщення між житловою частиною будинку та ганком у сільських хатах.)
- Як би ви повелися на місці хлопчиків?
Як повелися хлопчики? Давайте прочитаємо.
Як кинеться Петя до Шури на ліжко! Вони затулилися з головою ковдрою, притулилися один до одного. Лежать тихо-тихо, щоб їх ніхто не почув.
Не дихай, - каже Шура Пете.
- Я не дихаю.
Топ... топ... шльоп... шльоп... топ... топ... шльоп... шльоп... А через ковдру все одно чути, як хтось за дверима ходить і ще пихкає до того ж .
Чому хлопчики сховалися?
Чому ж дітям було страшно? (Вони не знали, хто тупає)
І вам, певно, теж було страшно. Адже автор не повідомляє нам, хто шльопає по кімнаті. І всі ми очікуємо на щось страшне, жахливе. Яке запитання хочеться поставити автору? (Хто налякав хлопчиків?
Але тут прийшли тато з мамою. Вони відчинили двері, увійшли до будинку, запалили світло. Петя та Шура їм все розповіли. Тут мама з татом запалили ще одну лампу і почали дивитися по всіх кімнатах, у всіх кутках. Немає нікого. І раптом уздовж стіни хтось як пробіжить у куток... Пробіг і згорнувся в кутку кулькою. Дивляться - та це їжачок! Він, мабуть, із лісу заліз у будинок.
Хто злякав хлопців? (Їжачок)
Перечитайте момент, коли прийшли тато з мамою.
Прочитаємо вголос ланцюжком . Читання двох абзаців ланцюжком із зупинками.
Та це їжачок!
Виберіть варіанти:
Радість , смуток, переляк, здивування, агресія, полегшення
- Як тато з мамою поставилися до переляку хлопчиків? Чи стали вони сміятися з них? Чому?
Навіщо їжачок заліз у будинок? Де справжній будинок їжака?
Як би ви вчинили з їжаком?
Прочитаємо, як же вчинили з їжаком хлопчики.
Хотіли його взяти в руки, а він сіпається і коле колючками. Тоді закатали його в шапку і віднесли до комори. Дали молока у блюдце та шматок м'яса. А потім усі заснули.
. – Які незрозумілі слова зустрілися?
Словникова робота ЧУЛАН - приміщення в будинку, що служить коморою. Показую картинку комори (Слайд)
Як поводився їжачок, коли його шукали? Чому?
Чому їжак згорнувся кулькою? Замініть вираз «згорнувся в кутку кулькою» близьким за значенням. ( Згорнувся клубком)
Чому їжак відвідав хлопців уночі? ( Нічний мешканець)
Читання тесту вголос із зупинками до кінця
Цей їжачок так і жив з хлопцями на дачі все літо. Він і потім пихкав і тупав ногами ночами, але ніхто вже його не боявся.
- Чи буде їжу зручно жити у міській квартирі? Чому?
(Дикі звірі та птахи почуваються незатишно себе у квартирі. Їм потрібен ліс. Тільки голодних та поранених тварин можна взяти додому, щоб допомогти їм, але потім їх потрібно обов'язково відпустити)
Як вчинили з їжаком хлопчики?
Чому його вже згодом ніхто не боявся?
Чому їжак залишився жити з хлопцями на дачі?
Що підтвердилося із наших припущень? У чому ми не маємо рації?
Чи впоралися ми з поставленими завданнями?
5. Робота з текстом після прочитання:
Як ви вважаєте, прочитаний твір – казка чи розповідь? Доведіть. (Написаний у прозі, описуються реальні події, немає чарівництва, магії, тварини не мають голосу, характеру)
Проблемне питання: - Як ви вважаєте, Петя та Шура сміливі чи боягузливі? (Вони хоробряться, не показують страх).
Як Шура та Петя вмовляють себе не боятися? - Перечитайте їх діалог. Це найнапруженіший момент у оповіданні. Спробуємо його прочитати за ролями. Але перш ніж читати визначимо:
ТОН – спокійний чи схвильований
ТЕМП – швидко, повільно чи не поспішаючи
ГУЧНІСТЬ – тихо чи голосно
Читання діалогу з ролей.
(Він співчуває їм. Вважає їх хоробрими, оскільки вони намагалися побороти свій страх. І я вважаю, що їх можна назвати сміливими.) Що таке сміливість?
Сміливість – це здатність перебороти страх.
Для кого Євген Чарушин написав це оповідання?
Є. Чарушин також був колись маленьким хлопчиком, теж чогось боявся.
- А я підсумую ваші відповіді словами Є. Чарушіна(слайд 12) “Входь у світ природи! Будь уважним і допитливим, добрим та сміливим. Більше дізнавайся, більше вмій, щоб вся природа обернулася тобі великою Батьківщиною”. (Є. Чарушин)
6. Робота з планом оповідання (у групі) .
Поставте по порядку запропоновані пункти плану, спираючись на текст твору.
1) Хлопчики залишилися самі.
2) Дивні звуки.
3) Перелякані діти.
4) Батьки повернулися.
5) Несподівана знахідка.
6)Їжачок залишився на дачі.
(Перевірка)
7. Підбиття підсумків уроку .
Зараз ми дізнаємося, хто в нашому класі був уважним. Перед вами твердження. Якщо вони вірні - плескаємо в долоні, якщо ні, то топаємо ногами.
1. Хлопчиків звали Шура та Петя.2. Без мами та тата діти не лягали спати.
3. У темряві по стіні повзав-шурхотів тарган.
4. Від страху Петя кинувся до Шури на ліжко.
5. У кутку згорнувся кулькою їжачок.
6. Діти дали молока у блюдце та шматочок яблука.
7. Їжачок залишився жити з хлопцями влітку на дачі.
8. Рефлексія .
Виберіть та продовжіть будь-яку пропозицію.
На сьогоднішньому уроці я дізнався...
На цьому уроці я б похвалив себе за…
Після уроку мені захотілося.
Сьогодні я зумів…
9. Домашнє завдання .
Підготувати переказ за планом стор. 97-98.
Останні матеріали розділу:
У городників весна починається в середині зими, вже тоді починає закуповувати насіння і вибирати сорти. Що сіяти в лютому на розсаду, які овочі та...
Багатьох дачників цікавить питання, які квіти сіяти на розсаду в лютому. Фахівці сходяться на думці, що цей місяць - найвдаліше...
Насіння рідкісних сортів томатів можна придбати у приватних селекціонерів та колекціонерів, які займаються виведенням нових або збереженням вже...
Е. І. Чарушин. «Страшна розповідь»
Цілі:1. Навчальна:викликати інтерес до книг та малюнків Чарушина.
2. Розвиваюча:розвивати уяву, увагу, мислення.
3. Виховує:виховувати правильне ставлення до природи.
Обладнання:Портрет Є. І. Чарушіна, виставка його книг та картин, музичний матеріал, прислів'я.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Вчитель.Сьогодні ми продовжимо читання творів на тему «Про братів наших менших» під девізом «Оглянись! Присядь! Нагнись! І під ноги поглянь! Живий живому здивуйся: вони ж тобі схожі...»
Діти читають девіз хором.
Подивіться на виставку книжок. Як ви вважаєте, твір якого автора ми читатимемо? Про що, про кого його книжки?
Вчитель.Багато років тому в старовинне містоВ'ятці жив маленький хлопчик Женя. Він дуже любив тварин.
У хаті Чарушиних водилися кішки, собаки, кролики, козенята, цесарка з перебитим крилом, яку Женя лікував разом із мамою, і ще двадцять співчих птахів. Хлопчик любив виходжувати поранених качок і тетерок, дружив із триногим собакою Бобкою.
Жодного дня він не проводив без своїх чотирилапих і пернатих друзів. Він розумів їхні звички, характер, настрій, розрізняв їхні голоси. Звук «р» він навчився вимовляти, наслідувати каркання ворони.
Всі дитячі враження допомогли згодом Євгену Івановичу Чарушину у його творчості.
Сьогодні ми познайомимося з одним із його оповідань. Відкрийте підручники та прочитайте назву.
Діти читають «Страшне оповідання»
Вчитель.Скажіть, коли та чому буває страшно?
Діти.Коли темно і коли одні будинки.
Вчитель.Зобразіть мімікою та жестами страх і переляк.
II. Робота з текстом
Первинне читання: 1-у частину читають підготовлені учні з ролей; 2-у частину – вчитель; 3-ю частину – підготовлені учні.
Діти.Петі та Шурі було страшно, вони ж були самі.
Вони почули якісь звуки в кімнаті, а в кімнаті нікого не було, тут будь-який би злякався.
Вчитель.Які незнайомі та незрозумілі слова зустрілися у тексті?
Діти.Слова «сіни», «комірка».
Вчитель.Сіні - приміщення у сільському будинку між ганком та житловими кімнатами.
Чулан - комора, де зберігаються продукти та різні речі.
Прочитайте 1-й, 2-й та 3-й абзаци «дзижким» читанням.
Фізмінутка.
Гуси.
Гуси сірі летіли,
На лужок тихо сіли.
Походили, клювали,
Потім швидко відлетіли.
Що дізналися про хлопчиків?
Діти.Вони казали, які вони сміливі та нічого не бояться.
Вчитель.Як називається розмова двох людей? Прочитайте діалог з ролей.
Діти читають діалог.
Як поводилися хлопчики, коли їм стало страшно?
Діти.Вони кинулися один до одного і накрилися ковдрою.
Діти.Тон - це загадковий, інтригуючий, схвильований.
Темп – неспішний.
Гучність – тихо.
Читання «луна»: вчитель читає речення чи фразу, учні читають цю пропозицію, наслідуючи вчителю.
Самостійна робота. Робота у парах.
Подумайте над питаннями.
Що найбільше налякало хлопців?
Як вони почувалися під ковдрою?
Чи можна їх назвати трусами?
Хто ж налякав хлопчиків?
Вчитель.Прочитайте цю пропозицію з радістю, сумом, переляком, злістю, подивом.
Дивляться - та це їжачок!
Вчитель. Читаємо третину «ланцюжком». Підготуйте питання до цієї частини.
Після читання один учень виходить до дошки, інші задають йому запитання по тексту.
Вчитель.Дайте відповідь на наступні запитання.
1. Як ви вважаєте, чи візьмуть хлопчики їжака з собою в місто, коли поїдуть з дачі?
2. Як ви вважаєте, чому Чарушин дав таку назву своєму оповіданню?
Висновок.Птахи та дикі звірі незатишно почуваються у квартирі, їм потрібен ліс. Тільки голодних чи поранених звірів можна взяти, щоб допомогти їм, але потім їх потрібно обов'язково відпустити.
Чарушин висміює хлопчиків, які хвалилися, що вони сміливі, а насправді злякалися їжачка.
Фізмінутка.
Гра із зайчиком.
Вийшли діти на галявину,
Зазирнули під кущ,
Побачили зайчика, поманили пальчиком:
«Зайчик, зайчик, потанцюй,
Твої лапки гарні!
Став наш заїнька танцювати,
Малих дітей веселити.
Вчитель.Яке з прислів'їв підходить до оповідання?
На сміливого собака гавкає, а боягузливого кусає
Боятися не треба, треба розкинути розумом.
З боягузливим та балакучим у біду потрапиш.
Не будь вівцею, так і вовк не з'їсть.
Лякана ворона та куща боїться.
У страху великі очі.
Вчитель відкриває виставку картин.
Зазвичай, своїх звірів Євген Іванович поміщав у дитячі книжки, які сам писав. І знаєте чому? Письменник говорив про це так: «Подивився картинки? Прочитав цю книгу? Дізнався, як звірі та птахи вчать своїх дітей їжу добувати, себе рятувати? А – ти людина, хазяїн усієї природи, тобі все знати потрібно».
Діти розглядають книги Є. І. Чарушіна.
А зараз я пропоную вам загадки, але незвичайні, а музичні. Послухайте фрагмент і скажіть, кого чи що ви собі уявили?
Звучить 1-й фрагмент – «Ведмідь».
У якому творі читали про ведмедя?
Діти.Біанки. "Музикант".
Звучить 2-й фрагмент – «Їжачок».
Вчитель.У якому творі зустрілися із їжаком?
Діти.Чорушин. «Страшна розповідь».
Вчитель.Що поєднує ці оповідання? Про що вони змушують замислитись?
III. Домашнє завдання.
Складіть книжку-малятку про улюблену тварину зі своїми малюнками.
Страшна розповідь
Євген Чарушин
Страшна розповідь
Хлопчики Шура та Петя залишилися самі.
Вони жили на дачі – біля самого лісу, у маленькому будиночку. Цього вечора тато та мама у них пішли до сусідів у гості.
Коли стемніло, Шура і Петя самі вмилися, самі роздяглися і лягли спати у свої ліжка. Лежать і мовчать. Ні тата, ні мами немає. В кімнаті темно. І в темряві по стіні хтось повзає - шарудить; можливо - тарган, а може бути - хто інший!
Шура і каже зі свого ліжка:
- Мені зовсім не страшно.
- Мені теж зовсім не страшно, - відповідає Петя з іншого ліжка.
– Ми злодіїв не боїмося, – каже Шура.
- Людожерів теж не боїмося, - відповідає Петя.
– І тигрів не боїмося, – каже Шура.
– Вони сюди й не прийдуть, – відповідає Петрик.
І тільки Шура хотів сказати, що він і крокодилів не боїться, як раптом вони чують - за дверима, в сінях, хтось тихо тупає ногами по підлозі: топ... топ... топ... шльоп... ... топ....
Як кинеться Петя до Шури на ліжко! Вони затулилися з головою ковдрою, притулилися один до одного. Лежать тихо-тихо, щоб їх ніхто не почув.
- Не дихай, - каже Шура Пете.
- Я не дихаю.
Топ... топ... шльоп... шльоп... топ... топ... шльоп... шльоп...
А через ковдру все одно чути, як хтось за дверима ходить і ще пихкає на додачу.
Але тут прийшли тато з мамою. Вони відчинили ганок, увійшли до будинку, запалили світло. Петя та Шура їм все розповіли. Тут мама з татом запалили ще одну лампу і почали дивитися по всіх кімнатах, у всіх кутках. Немає нікого.
Прийшли у сіни. Раптом у сінях уздовж стіни хтось як пробіжить у куток... Пробіг і згорнувся в кутку кулькою.
Дивляться - та це їжачок!
Він, мабуть, із лісу заліз у будинок. Хотіли його взяти в руки, а він сіпається і коле колючками. Тоді закатали його в шапку і віднесли до комори. Дали молока у блюдце та шматок м'яса. А потім усі заснули. Цей їжачок так і жив з хлопцями на дачі все літо. Він і потім пихкав і тупав ногами ночами, але ніхто вже його не боявся.
Хід уроку:
Подивіться на портрет, що ви можете сказати про характер цієї людини? - Хто він може бути за фахом? (Письменник).
Це портрет Євгена Івановича Чарушіна, дитячого письменника.
(Прикріплюю табличку «Письменник»)Який розділ ми вивчаємо? (
Про братів наших менших).Ми вже читали деякі твори цього розділу. Про кого вони?(Про тварин) – До цього розділу включено і твір Є. Чарушіна. Як ви вважаєте, чому? Про кого він писав?(Про тварин)Сьогодні ми познайомимося з одним із творів Чарушина. Знаючи автора, чи можемо припустити жанр твору, з яким ми сьогодні познайомимося?(Казка, розповідь?)
Записую на дошці припущення
Про кого буде твір, з яким ми сьогодні познайомимося? (Про тварину)
Записую припущення на дошці
І етап: Робота з текстом до читання(антиципація):
Давайте прочитаємо, як О.Чарушин назвав свою розповідь.
Припустіть, що буде цей твір.
Розгляньте ілюстрацію до оповідання. Що на ній зображено? Можете припустити про яку тварину йтиметься?
Висловлювання дітей записуються на дошці.
«Стратегія ключових слів»Фрази на дошці.
- Шура та Петя залишилися одні;
- біля самого лісу;
- ні тата, ні мами;
- темно;
- не страшно, не боявся;
- хтось тупає;
- закрилися з головою;
- притиснулися один до одного;
- прийшли (батьки);
- запалили;
- їжачок
Які почуття виникають у вас під час читання цих рядків?
Хто буде героєм твору? Уявіть собі, як можуть розгортатися події?
Робота у четвірках. Одна людина із групи робить свій прогноз.
Постановка задачі:А щоб перевірити та уточнити свої припущення ми маємо провести «діалог з автором» через текст. Адже читання – це спілкування з автором не безпосередньо, а текст, створений автором.
ІІ етап: Робота з текстом під час читання:
Стадія осмислення. Первинне знайомство із твором.
Давайте перевіримо, чи підтвердилося щось із наших припущень.З'ясовуємо яке з припущень підтвердилося.
«Читання вголос із зупинками».
Після прочитання кожного абзацу, ставлю питання щодо змісту тексту та на прогноз подальших подій.
Чому хлопчики залишилися самі?
- Скільки років було хлопчикам? Чи великі вони чи маленькі? Які слова це підтверджують?(Самі вмилися, самі роздяглися, лягли спати у свої ліжка)
Хто може по стіні повзати?
Як ви вважаєте, діти відразу заснули?
Уявіть, що ваші батьки пішли, і ви лягли спати зі своїм братиком чи сестричкою, і вам не спиться, що б ви стали робити?(розмовляти)
Прочитайте розмову хлопчиків.
Про що говорили діти?
Насправді, їм було страшно?
Словникова робота (по ходу читання):
Що таке сіни? (Показую зображення сіней. СЕНІ – приміщення між житловою частиною будинку та ганком у сільських хатах.)
- Як би ви повелися на місці хлопчиків?
Як повелися хлопчики? Прочитайте.
Чому хлопчики сховалися?
Чому ж дітям було страшно?(Вони не знали, хто тупає)
І вам, певно, теж було страшно. Адже автор не повідомляє нам, хто шльопає по кімнаті. І всі ми очікуємо на щось страшне, жахливе. Яке запитання хочеться поставити автору? (Хто налякав хлопчиків?
Хто злякав хлопців?(Їжачок)
Хто з вас бачив їжака? (Показую зображення їжака)
Що ви знаєте про їжаків?
Чим корисні їжаки?
Перечитайте момент, коли прийшли тато з мамою.
Прочитаємо вголос ланцюжком. Читання двох абзаців ланцюжком із зупинками.
Та це їжачок!
Виберіть варіанти:
Радість , смуток, переляк, здивування, агресія,полегшення
Навіщо їжачок заліз у будинок? Де справжній будинок їжака? Чи буде їжу зручно жити у міській квартирі? Чому?
(Дикі звірі та птахи почуваються незатишно себе у квартирі. Їм потрібен ліс. Тільки голодних та поранених тварин можна взяти додому, щоб допомогти їм, але потім їх потрібно обов'язково відпустити)
Чому їжак відвідав хлопців уночі? (Нічний мешканець)
Фізкультхвилинка:
- Як тато з мамою поставилися до переляку хлопчиків? Чи стали вони сміятися з них? Чому?
Як би ви вчинили з їжаком?
Прочитаємо, як же вчинили з їжаком хлопчики.
Які незрозумілі слова зустрілися?
Словникова робота ЧУЛАН - приміщення в будинку, що служить коморою.Показую картинку комори
Читання тесту вголос із зупинками до кінця
…, прочитай текст до кінця.
Як поводився їжачок, коли його шукали? Чому?
Чому їжак згорнувся кулькою? Замініть вираз «згорнувся в кутку кулькою» близьким за значенням. (Згорнувся клубком)
Як вчинили з їжаком хлопчики?
Чому його вже згодом ніхто не боявся?
Чому їжак залишився жити з хлопцями на дачі?
Що підтвердилося із наших припущень? У чому ми не маємо рації?
III Робота з текстом після прочитання:
Як ви вважаєте, прочитаний твір – казка чи розповідь? Доведіть.(Написаний у прозі, описуються реальні події, немає чарівництва, магії, тварини не мають голосу, характеру)
Проблемне питання:- Як ви вважаєте, Петя та Шура сміливі чи боягузливі? (Вони хоробряться, не показують страх).
Як Шура та Петя вмовляють себе не боятися?- Перечитайте їхній діалог. Це найнапруженіший момент у оповіданні. Спробуємо його прочитати за ролями. Але перш ніж читати визначимо:
ТОН – спокійний чи схвильований
ТЕМП – швидко, повільно чи не поспішаючи
ГУЧНІСТЬ – тихо чи голосно
Читання діалогу з ролей.
(Він співчуває їм. Вважає їх хоробрими, оскільки вони намагалися подолати свій страх. І я вважаю, що їх можна назвати сміливими.)Що таке сміливість?
Сміливість – це здатність перебороти страх.
Для кого Євген Чарушин написав це оповідання?
Є. Чарушин також був колись маленьким хлопчиком, теж чогось боявся.
Знайомство з творчістю О.І.Чарушіна
Розповідь вчителя про Є. Чарушина:
Є.І. Чарушин народився 29 жовтня 1901 року у м. Вятці (зараз це місто Кіров). Мати змалку прищепивала маленькому Жені любов до тварин. Він разом з мамою вигодовував качок, курчат, індичат, доглядав їх, лікував птаха з перебитим крилом, доглядав свого улюбленого триногого пса Бобка і, живучи в сільському будинку, мріяв навіть виховувати жирафа. Так відбувалося його дитинство.
Розповідають, що будучи 6-річним хлопчиком Женя вирішив наслідувати птахів і є те саме, що й вони. Так, він наївся «неймовірної гидоти» – каші з брудного курячого корита і захворів на черевний тиф.
Плавати навчився Женя у 11 років, коли разом зі стадом корів переплив широку річку В'ятку, тримаючись за коров'ячий хвіст. Батько Жені Чарушіна був архітектором – художником. Ватман, туш, фарби – це подобалося хлопчику. Женя спостерігав, як його батько розмальовував креслення майбутніх будинків і сам із захопленням малював. На відміну від батька він малював не вдома, на його малюнках найчастіше були птахи, собаки, ведмеді та інші чудові звірі. «Я ріс із олівцем у руках» - так казав. Є. Чарушин, згадуючи своє дитинство. Коли Женя виріс і став Євгеном Чарушін, він ілюстрував книги про тварин. Серед кращих робітЧарушина - ілюстрації до книги С. Маршака "Дітки в клітці". У своїх малюнках Є. Чарушин точно зображує тварин у русі, дії.
(Показую книги з малюнками Е. Чарушіна, вивішую ілюстрації на дошку)
Це лише частина книжок, які ілюстрував Чарушин.
А також він писав маленькі розповіді для дітей та дорослих. У книжках він розповідав про своїх домашніх улюбленців, а також про звірів, які живуть у лісі.
Художник, який малює тварин, називаєтьсяанімаліст. (Вивішую табличку)
Чарушин був чудовим анімалістом. Адже щоб правдиво зобразити тварину, потрібно добре її вивчити, знати як зовнішність звіра, а й руху, звички і навіть характер. Наприклад, у своїх книгах Є. Чарушин написав про дивовижне кошеня Тюпе. Він жив у нього вдома, і його прозвали Тюпою за те, що він смішно тюпав губами, наче розмовляв. Як точно митець зобразив пухнастого кошеня – Тюпа причаївся, вушка торчком, очі широко розплющені. Скільки цікавості у його погляді!
Хлопці, якою має бути людина, яка вміє точно передати звички тварини, її характер?(Наглядовим)
А ви вмієте спостерігати? Хто з вас спостерігав за якоюсь твариною вдома чи в зоопарку, в лісі? Заплющте очі, згадайте як виглядає ця тварина?
Хто спробує описати тварину, не називаючи її, а ми послухаємо і визначимо про кого було оповідання.(3-4 особи)
Є. Чарушин говорив: «Я привчився з дитинства розуміти тварину - розуміти її рух та міміку. Мені навіть якось дивно бачити, що деякі люди зовсім не розуміють тварину».
Гра « Завершіть фразу»
Хлопці, я кажу вам, початок фрази, а ви її продовжуєте:
- Майбутній письменник полюбив природу, бо …
- Є. Чарушин правдиво зображував тварин, бо...
- З його книг можна дізнатися про …
- Художник, який малює тварин, називається…
- Кошеня, яке жило у Чарушиних будинку звали...
Як називається розповідь, яку ми сьогодні прочитали?
Чи відповідає назва розповіді про його зміст?
Чи відповідає ілюстрація прочитаному тексту? Який момент зображено? Підберіть та зачитайте рядки до ілюстрації на с.137
Чому Є. Чарушин назвав розповідь саме так? (Хлопчики дуже злякалися)
- Їжак - страшне звірятко? Чому його діти злякалися?
Згадайте випадки, коли ви поводилися так само, як ці хлопчики. Попрацюйте у парі. Поставте одне одному питання.Діти розповідають свої випадки із життя.
Перевірка та оцінювання ЗУН:
Зараз ми дізнаємося, хто в нашому класі був уважним.Діти виконують тест із змісту тексту в парах.
Після перевірки тесту:
- Чому діти не могли дати їжу яблуко? (Їжак не харчується яблуками)
Рефлексія діяльності під час уроку.
Складання колективного синквейну «Їжачок»
Їжачок
Круглий, колючий.
Пихкає, шарудить, тупає.
Їжачок полює ночами.
Хижак.
Учні кажуть «дякую» хлопцям, які активно працювали на уроці. Пояснення вибору за допомогою слів-помічників.
Слова – помічники на дошці:
- працював на уроці активно;
- давав повні та правильні відповіді на питання;
- не допускав помилок під час читання;
- допомагав товаришу;
- був уважний та зосереджений;
- використовував відповіді знання, отримані інших уроках;
За чудову роботу ці хлопці отримують зображення їжачка на згадку.
Домашнє завдання:
домашнє завдання та завдання за бажанням.
– Підготувати короткий переказ.
– Скласти 3-4 питання до прочитаного тексту.
– Підібрати до прочитаного тексту прислів'я,
загадки.
- Намалювати ілюстрацію до фрагмента оповідання, що сподобався.